Παίζουν καλά οι Έλληνες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού

Η μάχη για την 8η θέση της Δύσης που οδηγεί στα πλέι οφ καλά κρατεί στο ΝΒΑ. Οι δύο Έλληνες των Γκρίζλις, Νικ Καλάθης και Κώστας Κουφός βοήθησαν την ομάδα τους να κερδίσει μέσα στο Ντένβερ τους Νάγκετς και με ρεκόρ 44-30 να κρατάει την 8η θέση.

Ο Καλάθης αγωνίστηκε 18 λεπτά και είχε 9 πόντους (3/6δπ., 1/1τρ.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Κουφός σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους (2/3β., 2/7δπ.) και 6 ριμπάουντ στη νίκη των Γκρίζλις με 94-92 επί των Νάγκετς.

Καλή απόδοση είχε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μπακς από τους Πίστονς με σκορ 116-111. Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (4/5β., 2/4δπ., 2/2τρ.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.