Παγκόσμιο γυναικών: Στα ημιτελικά με νίκη στην παράταση η Ισπανία, πρόκριση και για την Σουηδία (videos)

Η Ισπανία επικράτησε 2-1 της Ολλανδίας στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σουηδία, η οποία απέκλεισε την Ιαπωνία.

Η Ισπανία κέρδισε το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών. Οι Ισπανίδες επικράτησαν 2-1 της Ολλανδίας σ’ ένα παιχνίδι, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση.

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1, με τα γκολ να μπαίνουν στα τελευταία λεπτά. Η Καλντεντέι άνοιξε το σκορ στο 81ο λεπτό από την άσπρη βούλα. Η Φαν Ντερ Χραχτ ισοφάρισε στο 90+1′ και έστειλε το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο.

Εκεί, η Ισπανία πήρε την πρόκριση. Η Σάλμα Παραγουέλο πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 111′ έπειτα από ασίστ της Χερμόσο.

Στους τέσσερις θα βρίσκεται και η Σουηδία. Οι Σκανδιναβές πήραν τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Ιαπωνία. Η Ιλεστέντ άνοιξε στο 32′ το σκορ, με τον Ανγκεντάλ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας της στο 51′.

Η Ουέκι είχε δοκάρι για την Ιαπωνία στο 76′, με τον Χαιγάσι να μειώνει στο 87′. Η Ισπανία και η Σουηδία διασταυρώνονται στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών.