Παγκόσμιο μπάσκετ: Άστραψαν και βρόντηξαν τα φαβορί – Όλα όσα έγιναν

Επιβλητικές εμφανίσεις έκαναν η Λιθουανία, η Ελλάδα και οι ΗΠΑ στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, τρελό παιχνίδι ανάμεσα σε Γαλλία και Γερμανία. Διαβάστε τι έγινε κατά την 2η ημέρα στην Κίνα.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Γαλλία και η Γερμανία μας πρόσφεραν ένα τρελό παιχνίδι. Οι Γάλλοι έπαιξαν διαστημικό μπάσκετ για 25 λεπτά, ξεφεύγοντας με 25 πόντους (52-28). Στα υπόλοιπα 15 λεπτά του αγώνα ωστόσο οι Γερμανοί έκαναν μία επική αντεπίθεση, φτάνοντας να κατεβάσουν την διαφορά στους 2 πόντους (76-74), πριν έρθει ο Εβάν Φουρνιέ με 2 βολές να “σφραγίσει” τη νίκη των Γάλλων με 78-74.

Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Ήταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο ότι η Λιθουανία θα νικούσε την Σενεγάλη στην πρεμιέρα του 8ου ομίλου. Όχι όμως και με 54 πόντους διαφορά! Η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις δεν έδειξε οίκτο κόντρα στην αφρικανική ομάδα την οποία διέλυσε 101-47. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τόσο μεγάλη στο Ντονγκουάν, που η “Λιέτουβα” πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο έναν πόντο παραπάνω (48) απ’ όσους είχε η Σενεγάλη σε όλο το ματς (47)!

Ο MVP ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Η Αυστραλία άρχισε το τουρνουά με νίκη επί του Καναδά και ένας καλός λόγος που συνέβη αυτό ήταν ο Μάθιου Ντελαβεντοβα. Ο 29χρονος γκαρντ των Κλίβελαντ Καβαλίερς έβαλε 24 πόντους σε 28 λεπτά και οδήγησε την Αυστραλία στη νίκη επί του Καναδά με 108-92, έχοντας μάλιστα 6/10 τρίποντα και 3/3 δίποντα, αλλά και 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ήταν ο MVP της ημέρας στο ματς της ημέρας.