Παναθηναϊκός-Άρης, η ανάλυση: Οι δυο ομάδες, εντός και εκτός έδρας…

Η Super League μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της αναλύει τους δύο σημερινούς αντιπάλους, Άρη και Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά όσα πέτυχαν οι δύο ομάδες, εντός και εκτός έδρας:

Ο Παναθηναϊκός

Έφερε 0-0 στο Ηράκλειο, την τρίτη ισοπαλία του στα τέσσερα παιχνίδια των πλέι οφ, όπου δεν έχει νίκη.

Ωστόσο η ήττα του από τον Ολυμπιακό είναι η μοναδική στα επτά τελευταία για το πρωτάθλημα. Ακόμα έχει δύο ήττες στα τελευταία 13.

Έχει τρεις ήττες στα 22 τελευταία, δύο από Ολυμπιακό και μια από ΑΕΚ, ενώ είχε χάσει τα τέσσερα από τα οκτώ πρώτα.

Έχει νικήσει επτά από τα 13 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ είχε μόλις πέντε στα πρώτα 17.  Μάλιστα σε αυτά τα 17 πρώτα δεν κατάφερε να νικήσει δύο διαδοχικά. Ακολούθησαν πέντε νίκες στη σειρά.

Έκανε τέσσερις ισοπαλίες στα τελευταία έξι, αφού δεν είχε καμία στα οκτώ προηγούμενα.

Δεν έχει σκοράρει στα τρία τελευταία παιχνίδια του, αφού είχε σκοράρει στα τέσσερα προηγούμενα, βάζοντας εννέα γκολ.

Δέχτηκε τρία γκολ από τον Ολυμπιακό, αφού δεν είχε δεχτεί πάνω από ένα γκολ στα προηγούμενα 18 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό, αφού είχε δεχτεί μόλις ένα στο πρώτο ημίχρονο στα 15 προηγούμενα, αυτό από τον Αραούχο της ΑΕΚ.

Στην κανονική περίοδο τερμάτισε τέταρτος.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε στα προημιτελικά χάνοντας δύο φορές από τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός εντός έδρας

Μετά από πέντε διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα είχε την πρώτη του απώλεια εντός έδρας, φέροντας 0-0 με τον ΠΑΟΚ, που είναι και πρώτη εντός έδρας απώλεια μέσα στο 2020. Αμέσως προηγούμενη το 0-0 με τον Άρη.

Έχει δηλαδή οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες στα 10 τελευταία και είναι αήττητος, ενώ είχε ξεκινήσει με τρεις ήττες και μια ισοπαλία! Τελευταία ήττα από την ΑΕΛ, στις 27 Οκτωβρίου 2019.

Έχει δεχτεί δύο γκολ στα εννέα τελευταία παιχνίδια, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα πέντε πρώτα, εννέα γκολ συνολικά.

Έβαλε 15 γκολ στα έξι τελευταία, ενώ είχε βάλει εννέα στα πρώτα οκτώ παιχνίδια του.

Ο Άρης

Νίκησε τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα των πλέι οφ, αλλά από εκεί και πέρα έχει μια ισοπαλία και δύο ήττες. Η νίκη αυτή επί του ΟΦΗ είναι η μοναδική του στα τελευταία οκτώ για το πρωτάθλημα και μοναδική στα εννέα τελευταία επίσημα.

Έχει δύο νίκες στα 12 τελευταία επίσημα, αυτή με τον ΟΦΗ και το «διπλό» στον Ατρόμητο, που του χάρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Έχουν μπει 14 γκολ στα παιχνίδια του, περισσότερα από κάθε άλλης ομάδας στα πλέι οφ.

Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ μπήκαν δύο γκολ, αφού και τα πέντε προηγούμενα είχαν από τέσσερα γκολ.

Έχασε τα έξι από τα 12 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ είχε μια ήττα στα 12 προηγούμενα. Είναι αθροιστικά τα 24 παιχνίδια με τον Μίκαελ Ένινγκ στον πάγκο.

Έχει δεχτεί γκολ και στα οκτώ τελευταία για το πρωτάθλημα. Έχει σκοράρει στα πέντε τελευταία.

Στην κανονική περίοδο
Από τις οκτώ νίκες στην κανονική περίοδο, στις επτά προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο με την Ξάνθη νίκησε χωρίς να έχει προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Πέτυχε σε τρία παιχνίδια του από τέσσερα τουλάχιστον γκολ, κάτι που είχε κάνει από το 1998-99.

Μέχρι την ήττα του από την ΑΕΚ εντός έδρας στις 16 Φεβρουαρίου, είχε ένα σερί 16 αγώνων πρωταθλήματος, που δεν έχανε εντός και δεν νικούσε εκτός.

Έκανε δέκα ισοπαλίες, μόνο η Λαμία είχε περισσότερες. Οι δύο ισοπαλίες είναι εντός έδρας και οι οκτώ εκτός.

Ο Άρης εκτός έδρας

Πήρε ισοπαλία από την ΑΕΚ, μετά την ήττα του από τον Ολυμπιακό. Έχει τρεις ισοπαλίες στα τέσσερα τελευταία.

Δεν έχει νίκη στα 12 τελευταία εκτός έδρας, με έξι ισοπαλίες και έξι ήττες. Για τελευταία φορά νίκησε τον Οκτώβρη στην Ξάνθη. Είναι η μοναδική νίκη του εκτός έδρας σε όλο το πρωτάθλημα.

Έχει σκοράρει και στα έξι τελευταία παιχνίδια του, τέσσερα για το πρωτάθλημα.

Έχει δεχτεί γκολ και στα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, μετά το 0-0 στη Λάρισα.

Στην κανονική διάρκεια
Έκανε μια νίκη εκτός έδρας. Μόνο οι δύο τελευταίοι δεν έχουν περισσότερες νίκες από τον Άρη. Ο ουραγός Πανιώνιος επίσης μία, ενώ ο προτελευταίος Παναιτωλικός καμία.

Έκανε οκτώ ισοπαλίες εκτός έδρας, καμία άλλη ομάδα δεν είχε περισσότερες από πέντε.