Στον τελικό οι κορασίδες του Άρη! Νίκη με ανατροπή επί του ΠΑΟΚ με 55-59! (photos)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Καλαμαριάς, οι κορασίδες του Άρη κατάφεραν να τσεκάρουν αυτές το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης την Κυριακή (23/3), αφού νίκησαν τον ΠΑΟΚ με 55-59!

Στον δρόμο τους για την κούπα θα βρουν μπροστά τους τον Μαντουλίδη, ο οποίος νίκησε εύκολα τον Ηρακλή στον 1ο ημιτελικό με 34-56.

Σ΄ ένα ματς, όπου βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 12 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυρες» είχαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το ματς και να πανηγυρίσουν τελικά αυτές την κατάκτηση της νίκης.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου, αφού ακόμα και όταν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7 πόντους (21-14), τα κορίτσια του Τάσου Τζιότζιου κατάφεραν να μειώσουν και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-18.

Το δεύτερο μέρος, όμως, ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τις «κιτρινόμαυρες», αφού δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, εν αντιθέσει με τον αντίπαλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αυτή τους την αδυναμία και ξέφυγε ακόμα και με 30-18.

Όμως, στο σημείο εκείνο οι παίκτριες του Άρη αντέδρασαν και «τρέχοντας» ένα σερί 2-11, πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 (32-29).

Καλύτερα μπήκε στην επανάληψη ο Άρης, ο οποίος μάλιστα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι στο 24΄ με 33-34. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τις «κίτρινες» να παίρνουν προβάδισμα με 38-41 στο 30΄, έχοντας, ωστόσο, απωλέσει πολλές ευκαιρίες για ν΄ αυξήσουν και άλλο την υπέρ τους διαφορά.

Τα κορίτσια του Τάσου Τζιότζιου κατάφεραν να διατηρήσαν το προβάδισμα, που πήραν στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (43-53 στο 37΄), που τους έδωσε την ευκαιρία να ‘καθαρίσουν’ το ματς. Ακόμα και όταν οι αντίπαλες μείωσαν 1.30΄ πριν το φινάλε σε 51-54, έδειξαν ψυχραιμία.

Δεκάλεπτα: 22-18, 32-29, 38-41, 55-59

Διαιτητές: Παπαδοπούλου Χρ.-Σελεβός
ΠΑΟΚ(Παπαδόπουλος): Αλεξίου 16, Κουρουρίδου 2, Παπαδοπούλου 10, Ράτζα 11, Κοβλακά, Ζουμπούλη 5, Μανωλοπούλου 11.

Άρης (Τζιότζιος):Σικαλίδου, Τσινέκε Ε. 10, Ιγγλέζου 11, Κατσαμούρη 8, Τσινέκε Κ. 19(2), Παπαρδέλα 2, Αντωνιάδου 6, Τζιότζιου 3, Γιανούσιου.