Παρέσυρε και τη Σάντα Κλάρα το «τρένο» της Μπενφίκα (video)

Ασταμάτητη η Μπενφίκα! Οι «αετοί» συνέχισαν νικηφόρα και εντυπωσιακά στη Liga Portugal Bwin, επικρατώντας 5-0 στην έδρα της Σάντα Κλάρα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Έτσι, παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά το επιβλητικό 5/5 στην εκκίνηση του πρωταθλήματος, την ώρα που η αντίπαλός τους συνεχίζει στη 13η θέση με τέσσερις βαθμούς.

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, είδαν την Μπενφίκα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0, χάρη στο διαγώνιο σουτ του Πίνιο στο 42′.

Τα πράγματα απλουστεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά, ο Νούνιες έκανε το 0-2 στο 53′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σίλβα έγραψε το 0-3 με σουτάρα εκτός περιοχής. Το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Νούνιες στο 62′ και εκείνο του Γιάρεμτσουκ στο 68′ διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.