“Παρθενική” νίκη του Παναθηναϊκού (76-63) τη φετινή σεζόν στην έδρα της Βιλερμπάν

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη φετινή Euroleague και πρώτη ευρωπαϊκή, μετά από ένα χρόνο και… κάτι, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε της Βιλερμπάν 76-63 εκτός έδρας για την 26η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-17, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να την… ξεκολλήσει από την 17η θέση της κατάταξης. Στον αντίποδα, οι Γάλλοι υπέστησαν την έκτη διαδοχική ήττα τους και 16η σε 25 αγώνες (14η θέση).

Η επανενεργοποίηση της αμυντικής λειτουργίας του στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, όταν έχασε με κράμπα τον κορυφαίο παίκτη του, Νεμάνια Νέντοβιτς, στο 33΄, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να αντέξει στο come back της Βιλερμπάν, η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί ακόμη και στο -16 και στο 33΄ πλησίασε μία ανάσα από την ανατροπή (57-59).

Ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους, ενώ σε πρωταγωνιστή εξελίχθηκε ο Οκάρο Γουάιτ με τους 19 που φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι. Κομβικός στην «οικοδόμηση» της διαφοράς του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (15) και ριμπάουντ (10). Από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Ντίλαν Οσετκόφσκι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1), Τζόουνς 10, Καχούντι, Νάιτ 4, Ρισασέ, Γκιστ 9, Φαλ 5, Οσετκόφσκι 18 (4), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4, Παπαγιάννης 15, Κασελάκης, Γουάιτ 19 (2), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5.