Πατατράκ στο Παλέ, ανατροπή, τιμωρία και ήττα από το Ρέθυμνο (71-73)!

Ότι έχτιζε για 30 λεπτά ο Άρης τα γκρέμισε ο… Ντούβνιακ σε ένα δεκάλεπτο! Οι κίτρινοι βρέθηκαν μπροστά με 18 πόντους, αλλά το Ρέθυμνο έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Αλεξάνδρειο. Ο Άρης ηττήθηκε με σκορ 73-71, μη μπορώντας να σταματήσει στο δεύτερο μέρος τον Σέρβο γκαρντ, που πέτυχε 25 πόντους σε αυτό το διάστημα και 36 πόντους συνολικά!

Ο Άρης δεν ήθελε με καμία περίπτωση να μπει στον τρελό ρυθμό του Ρεθύμνου και αυτό θα το έκανε αν κατάφερνε να ελέγξει καταρχήν τα ριμπάουντ και να παίξει καλή περιφερειακή άμυνα. Αυτό έγινε από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και μετά. Ο Άρης βρέθηκε πίσω με 15-10 στο 7′, όμως η είσοδος στο παιχνίδι του Βεζένκοφ και του Χαντ άλλαξαν τις ισορροπίες στην άμυνα. Οι κίτρινοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-15 (10′) και με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα σε όλο το γήπεδο, εξουδετέρωσαν το Ρέθυμνο. Κράτησαν τους Κρητικούς για δέκα λεπτά με μόλις ένα καλάθι και με επιμέρους σερί 24-2 (από το 7′ ως το 17′) προηγήθηκαν με 34-17, παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ.

Οι παίκτες του Αγγέλου δεν έχασαν την ψυχραιμία τους ακόμα κι όταν ο Ντούβνιακ με απίθανα καλάθια μείωσε σε 36-26, απάντησαν με τέσσερις σερί πόντους και έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (40-26). Σε αυτό το διάστημα κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (21-14), είχαν λιγότερα λάθη (7-8), περισσότερες ασίστ (7-3) και στην αξιολόγηση έκαναν θραύση με 49-18!

Το Ρέθυμνο με τις άμυνες ζώνης σε εναλλαγή από τον Στέργιο Κουφό βρήκε τον τρόπο να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να βγάλει τον Άρη από τον ρυθμό του. Όσο ο Ντούβνιακ έβαζε, το Ρέθυμνο ήταν εκεί… Στο 22′ το σκορ ήταν 44-26 υπέρ του Άρη, όμως σταδιακά οι Κρητικοί έδειχναν πως όχι μόνο δεν θα το παρατούσαν το ματς, αλλά θα έμπαιναν όλο και πιο πολύ μέσα σε αυτό. Ο Άρης προηγήθηκε με 60-46 στο 28′, αλλά από δικά του λάθη η διαφορά αντί να μεγαλώσει έκλεινε… Στο 30′ το σκορ ήταν 60-49 και στην τέταρτη περίοδο το Ρέθυμνο άρχισε να απειλεί περισσότερο. Μείωσε σε 63-68 και 65-60, ο Βεργίνης έκανε το 68-60 (36′), όμως σε εκείνο το σημείο οι κίτρινοι “μπλόκαραν”. Τρία συνεχόμενα λάθη, από Πάσαλιτς, Χαντ και Ασημακόπουλο έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να κάνει σερί 11-0 και να προηγηθεί με 68-71! Ο Βεργίνης αστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο έγινε και με τον Ντούβνιακ και ο Πάσαλιτς στην επόμενη επίθεση μείωσε σε 70-71. Ο Άρης επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση, δικαιώθηκε γιατί ο Ντούβνιακ αστόχησε, αλλά χάθηκε το ριμπάουντ. Στα 8” ο Ντούβνιακ έκανε με βολές το 70-73 και στα 2,3” ο Βεζένκοφ δέχτηκε φάουλ. Έβαλε την πρώτη, έχασε επίτηδες τη δεύτερη (71-73), αλλά κανείς δεν πήρε το ριμπάουντ και τελείωσε το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 13 (2/5δπ., 3/7τρ., 5ασ.), Χαντ 9 (5/5β., 2/3δπ., 6ασ., 6λ.), Πελεκάνος 12 (2/2β., 2/5δπ., 2/3τρ.), Βεζένκοφ 13 (1/2β., 6/7δπ., 0/2τρ., 6ρ., 3κλ.), Ασημακόπουλος 12 (6ρ., 3ασ.), Χαρίσης 4 (7ρ.), Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8 (1), Τσακαλέρης.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χορντ, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8 (1), Αγγελόπουλος, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36 (7/8β., 10/12δπ., 3/8τρ.), Κόμματος 5, Κάρτερ 8 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14 (5/9β., 3/7δπ., 1/5τρ., 5ρ., 5κοψ.).