Περίπατος για τις γυναίκες στην Πυλαία (video)

Την τρίτη της σερί νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Άρη, που το απόγευμα της Κυριακής επικράτησε της Νέας Ελβετίας με 21-13 στο ΔΑΚ της Πυλαίας.

Το παιχνίδι, φάνηκε να είναι εύκολο, αφού το συγκρότημα του Ευθύμη Πιπελίδη, πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε στο +6(2-8), με τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο, έχουμε μια αντεπίθεση διαρκείας από τις γηπεδούχες, που σε συνδυασμό με την αστοχία στην επίθεση των κοριτσιών του ΑΡΗ (δύο χαμένα πέναλτι), έφεραν το σκορ στο 8-9, με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Η Ν. Ελβετία άντεξε ως το 35ο λεπτό (9-10). Από κει και πέρα, η βελτίωση στην άμυνα και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση, «άνοιξαν» τη διαφορά για τον ΑΡΗ, με αποτέλεσμα να αποκτηθεί μια διαφορά ασφαλείας(+5), 11-16 στο 45ο λεπτό, η οποία διατηρήθηκε ως το τέλος.

Επόμενος αντίπαλος, η ομάδα του Απόλλωνα Σταυρούπολης, την Κυριακή 7/12, στο Μίκρα 3 στις 21:00.

Τα δεκάλεπτα: 1-4, 2-8, 8-9 (ημχ), 9-12, 12-16, 13-21.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Πιπελίδης): Σαγρή 5, Καρύδα, Εβίδου, Κούπα 1, Αλεξιάδου 6, Αμοιρίδου 1, Ράπτη 4, Γκεργκίνα 1, Κοσμόγλου 1, Μαστρογιάννη 2, Αμπατζίδου.

Δίλεπτα: 2-2 // Πέναλτι: 2/3 – 3/6