Περίπατος Παναθηναϊκού, αγκαλιές και φιλιά Γιαννακόπουλου-Πεδουλάκη

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε εύκολη νίκη επί του Περιστερίου με 86-66 στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League. Αγκαλιές και φιλιά Γιαννακόπουλου Πεδουλάκη.

Στο ημίχρονο του δεύτερου αγώνα με το Περιστέρι Βίκος Cola ο Παναθηναϊκός τίμησε τον Αργύρη Πεδουλάκη και λίγο μετά την εκδήλωση ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος παραδέχτηκε ότι ήταν λάθος του ότι έλυσε τη συνεργασία το 2016.

Όλοι εκτιμάμε τον Αργύρη, έχει φορέσει τη φανέλα του Παναθηναϊκού, μας έχει φέρει τίτλους και είναι ένας στρατιώτης του Παναθηναϊκού. Ένα από τα λάθη που έκανα όταν ανέλαβα από το 2012 και μετά ήταν ότι ο Αργύρης Πεδουλάκης θα έπρεπε να έχει μείνει στον Παναθηναϊκό. Είναι με διαφορά ο καλύτερος Έλληνας προπονητής, όπου πηγαίνει παράγει έργο“, σχολίασε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος για τον Αργύρη Πεδουλάκη.

Λίγο νωρίτερα ο 55χρονος προπονητής είχε πει στην κάμερα του Cosmote TV: “Είναι μεγάλη τιμή να σε βραβεύει ένας σύλλογος της εμβέλειας του Παναθηναϊκού. Νιώθω συγκίνηση. Το Περιστέρι με μεγάλωσε και ο Παναθηναϊκός μου προσέφερε έναν άλλον τρόπο σκέψης, μου έδωσε κάτι πιο μεγάλο“.

Μέσα σε αυτήν την… ωραία ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο. Ο δεύτερος αγώνας της ημιτελικής σειράς μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Περιστερίου έμοιαζε να είναι αντιγραφή του πρώτου. Με μία διαφορά. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν μπόρεσε καν να αντιδράσει αυτή τη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 86-66 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League.

Οι Νικ Καλάθης (14 πόντοι), Ντεσόν Τόμας (12 πόντοι) ήταν ξανά οι κορυφαίοι παίκτες του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν βρέθηκε ούτε στιγμή πίσω στο σκορ και προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο ματς (84-59). Ένας τέως “πράσινος”, ο Γάιος Σκορδίλης (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, το οποίο με εξαίρεση το 7-7 στο 6ο λεπτό, έβλεπε επί σχεδόν 40 λεπτά την πλάτη των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2 τρίποντα, 13 ασίστ), Βουγιούκας 2 (7 ριμπάουντ), Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 12 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).