Περίπατος (93-58) στη Λευκάδα με τα Τρίκαλα και σωστή νοοτροπία!

Ο Άρης πιστοποίησε και στη Λευκάδα ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο για να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο τη φετινή χρονιά. Επιβλήθηκε εύκολα των Τρικάλων με σκορ 93-58, έχοντας και πάλι σαν βασικό χαρακτηριστικό του την καλή αμυντική λειτουργία.

Σαφώς και αυτός ο αντίπαλος δεν είναι στο επίπεδο του Άρη, ούτε σήμερα, ούτε γενικότερα. Οι κίτρινοι έχοντας ξεκινήσει πιο νωρίς την προετοιμασία τους και με την ποιότητά τους φάνηκαν σαφώς πιο έτοιμοι από τα Τρίκαλα που έβαλαν… δύσκολα στον Άρη μόνο στο πρώτο τρίλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 7-3. Από εκεί και πέρα οι κίτρινοι κυριάρχησαν στο παρκέ. Πίεσαν στην άμυνα, κέρδισαν τα ριμπάουντ, προηγήθηκαν με 21-9 στο δεκάλεπτο και μετά… μην τους είδατε!

Ο Τζαμέλ Χάγκινς δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες, αλλά ήταν και οι περιφερειακοί που με τα τρίποντά τους άνοιξαν την άμυνα των Τρικάλων. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-22 για τον Άρη, που δεν είχε αντίπαλο στο παρκέ του κλειστού της Λευκάδας.

Η ίδια ένταση σε όλες τις φάσεις, για κάθε μπάλα, παράμεινε αμείωτη και στο δεύτερο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 18 πόντους (58-40) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά ακολούθησε ένα σερί 25-5 για τους κίτρινους που προηγήθηκαν με 83-45, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 45-22, 66-42, 93-58.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Γουάιτ 11, Γουότερς 5 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 4, Μούρτος 6, Σίμτσακ 5, Μακ Νιλ 14.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ντόουελ 8 (1), Σόκο 19 (1), Τσιτούλης 3, Σιόλογκας, Κονγκέρ 7,  Ρόμπινσον 8 (1), Τιγκ 5, Τσιάρας 8 (1), Βαρυτιμιάδης, Κουκουλάς.