Περιστέρι – Παναθηναϊκός 68-74: Ο Παπαπέτρου τον έσωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο – Η βαθμολογία

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γύρισε από το -12 (55-43) του 28ου λεπτού και επιβλήθηκε του Περιστερίου (74-68) στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Το Περιστέρι απείλησε με ήττα τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, το τριφύλλι είχε περισσότερες επιλογές και δυνάμεις, γύρισε από το -12 (55-43 στο 28′) και πήρε τη νίκη στο “Ανδρέας Παπανδρέου” για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας δεν έπεισαν ακριβώς με την απόδοσή τους, δεν είχαν ενέργεια στο μεγαλύτερο διάστημα του σαρανταλέπτου, κατάφεραν όμως να πάρουν το ροζ φύλλο και να γλιτώσουν την τρίτη σερί ήττα στο συγκεκριμένο γήπεδο σε regular season του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, με τα κουκιά να είναι ούτως ή άλλως μετρημένα, ο Σωτήρης Μανωλόπουλος δεν μπορούσε να έχει περισσότερες απαιτήσεις από την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί για τρεις περιόδους, πλην όμως προδόθηκαν από τις πολλές ελλείψεις στο “1” (ο Ζήσης Καράμπελας τραυματίστηκε στην προθέρμανση, κι ο Χόρχε Γκουτιέρεζ στο δεύτερο δεκάλεπτο) και το “5”.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Παντελίδης – Ζαχάρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Βασιλόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΜακΛιν 15 (2), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 1 (0/6 σουτ, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Σκορδίλης 4, Τσαϊρέλης 2, Γούνταρντ, Σαλούστρος 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόλα 2, Γκουτιέρεζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μακ 3, Μποχωρίδης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 7 (2/5 δίποντα, 0/5 τρίπντα, 3/3 βολές), Δίπλαρος 3 (1), Κασελάκης 8 (2), Μπέντιλ 6.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 16/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/13 βολές, 36 ριμπάουντ (32+4), 20 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 17/39 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 19 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.