Πισωγύρισμα με τραγική εμφάνιση και ήττα με 67-75!

Τρίποντα, τρίποντα, τρίποντα… Χαμένες βολές, αβίαστα λάθη, θολωμένο μυαλό και ήττα. Αυτό ήταν το σκηνικό στο Παλέ. Ο Άρης ήταν πολύ κακός σε όλο το ματς, τραγικός στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση (είχε και κόντρα διαιτησία) και ηττήθηκε από τον Απόλλωνα με σκορ 75-67, χάνοντας και την διαφορά από τη νίκη του στην Πάτρα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο. Ο Απόλλωναας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, εκμεταλλευόμενος την δυστοκία του Άρη που εκτός του Πελεκάνου δεν μπορούσε να βρει τρόπους να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-14 (6’) και 12-18 (7’), όμως ο Άρης με την άνοδο του Βεζένκοφ και την παρουσία του Μούρτου βελτιώθηκε. Μείωσε σε 17-18 στο τέλος του δεκαλέπτου, προσπέρασε με 19-18 στο 11’, αλλά και πάλι ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο, κυρίως με την δράση των Ρος – Μπολντς στην περιφέρεια. Οι Πατρινοί έκαναν 10-0 σερί και μετέτρεψαν το 25-23 (14’) σε 25-33 (17’), όμως το τάιμ άουτ του Μίνιτς αφύπνισε τους παίκτες. Ο Άρης αντέδρασε άμεσα και με κορυφαίο τον Μούρτο σε αυτό το διάστημα έτρεξε ένα σερί 11-2 ως το φινάλε του ημιχρόνου και προηγήθηκε με 36-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα επιπόλαια λάθη των παικτών του Άρη και με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό μετέτρεψε το 43-37 (23’) σε 43-46 (26’). Οι κίτρινοι αντέδρασαν με τον Αθηναίου που πέτυχε επτά πόντους από εκείνο το σημείο ως το φινάλε της περιόδου και προηγήθηκαν με 52-51.

Το παιχνίδι έγινε πάλι ντέρμπι σε όλη την τέταρτη περίοδο. Ο Άρης συνέχισε να κάνει αβίαστα λάθη και το πλήρωσε, όταν ο Απόλλωνα ξέφυγε με 56-60 (36’), όμως απάντησε γρήγορα με 4/4 βολές του Ασημακόπουλου και καλάθι του Αθηναίου και προσπέρασε με 62-60 (37’). Ο Απόλλων ισοφάρισε με κάρφωμα του Ντάνιελ (62-62 στο 38’) και ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις με κακές επιλογές. Ο Πελεκάνος στα 25’’ ήταν άστοχος σε τρίποντο, ο Γουίλσον στα 2,9’’ πριν το φινάλε πάτησε γραμμή και στην τελευταία φάση (μετά από τάιμ άουτ) ο Αθηναίου έκανε τρίποντο από τα 9 μέτρα!

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί ο Απόλλωνας είχε πιο καθαρό μυαλό και ψυχραιμία. Ο Άρης επέμεινε στα τρίποντα (5/10τρ. στο α’ και 3/20 στο υπόλοιπα ματς…), έκανε λάθη (20) και μοιραία υπέστη αυτήν την οδυνηρή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-35, 52-51, 63-63 (κ.α.), 67-75.

ΑΡΗΣ (17/25β., 13/28δπ., 8/30τρ., 44ρ., 12ασ., 4κλ., 20λ., 4κοψ.): Μποχωρίδης 2, Πελεκάνος 13 (2), Γκίκας, Τσακαλέρης 3, Ασημακόπουλος 6 (6ρ.), Χαρίσης 2 (7ρ., 2κοψ.), Βεζένκοφ 14 (6ρ., 2ασ.), Σαρικόπουλος 4, Μούρτος 4, Αθηναίου 19 (4/5β., 3/6δπ., 3/8τρ., 5ρ., 3ασ., 5λ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ (18/23β., 21/49δπ., 5/23τρ., 39ρ., 10ασ., 10κλ., 12λ., 3κοψ.): Ρος 20 (6/6β., 7/16δπ., 0/2τρ., 6ρ., 3ασ.), Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 14 (6ρ.), Γουίλσον 15 (9ρ.) Λιανός 4, Πέτροβιτς 8 (2), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς, Μπολντς 13 (1).