Πλήρωσε τα διαιτητικά λάθη και την ατυχία του στο Κιλκίς

Σε έναν τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αγώνα, στη μάχη της παραμονής, η ομάδα χαντμπολ ανδρών γνώρισε την ήττα με 26-24 στο Κιλκίς από τον τοπικό Γ.Α.Σ.

Αρνητικοί πρωταγωνιστές, για έναν ακόμη αγώνα της ομάδας μας, ήταν δυστυχώς οι δύο διαιτητές της αναμέτρησης, που με τα τραγικά λάθη τους, κυρίως στο τελευταίο εικοσάλεπτο, καθόρισαν και την τύχη του αγώνα. Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, είχαν όμως την ατυχία να στερηθούν μετά το 15’ και για αρκετά λεπτά τους Αδαμίδη, Τσαγκαράκη και Καλιανίδη λόγω τραυματισμών, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 25’, με τις ομάδες να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια ισόπαλες (12-12).

Στην επανάληψη, το ματς πήγαινε γκολ-γκολ μέχρι το 41’ οπότε και έγινε η φάση που άλλαξε την ροή του αγώνα. Οι κίτρινοι πέτυχαν γκολ που κατακυρώθηκε ισοφαρίζοντας τον αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν κανονικά σέντρα, αλλά μετά από λίγα δευτερόλεπτα το γκολ αφαιρέθηκε αυθαίρετα από τον φωτεινό πίνακα κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου και των παικτών των κιτρίνων προς την γραμματεία και τους διαιτητές της αναμέτρησης, οι οποίοι διέκοψαν το παιχνίδι μετά από δύο λεπτά και χωρίς να δώσουν καμία απολύτως εξήγηση απλά τιμώρησαν τον πάγκο του Άρη με δίλεπτη αποβολή. Το γεγονός δημιούργησε μεγάλη ένταση και εκνευρισμό στους παίκτες και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ με τέσσερα γκολ. Παρ’όλα αυτά οι νεαροί παίκτες του Κ. Κοκτσίδη δεν τα παράτησαν, πλησίασαν δύο φορές σε απόσταση ενός γκολ και ανατροπή του σκορ, αλλά και πάλι οι διαιτητές είχαν διαφορετική γνώμη. Στην πρώτη περίπτωση …ανακάλυψαν βήματα σε κλέψιμο και γκολ ισοφάρισης του Βιτάνογλου, ενώ στο 58’ χρέωσαν με ανύπαρκτο δίλεπτο και χωρίς να συμμετέχει στην φάση τον Καλιανίδη, που κατά σύμπτωση. με τρία συνεχόμενα προσωπικά γκολ είχε φέρει το ματς στο γκολ (25-24). Στα τελευταία 2’ οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, κράτησαν ανέπαφη την εστία τους και πέτυχαν άλλο ένα γκολ φτάνοντας στο τελικό 26-24.

Τα μέλη της αποστολής του Άρη θα ήθελαν να εκφράσουν τις θερμές ευχαριστίες τους προς τον κ. Γιάννη Σαμολαδά για την ευγενική προσφορά του να καλύψει μετά το τέλος του αγώνα τις ανάγκες σίτισης της ομάδας.

Πεντάλεπτα : 1-4,5-7,7-9,9-10,12-11,12-12(ημ.),15-14,18-17,19-19,22-20,25-22,26-24(τελ.) Γ.Α.Σ. ΚΙΛΚΙΣ (Σ. Σεϊρεκίδης) : Κοβλακάς, Κολεσιώτης, Παπαδόπουλος, Τσιβιντζέλης, Φαχουρίδης, Μπαλάσκας, Μαυρόπουλος 2, Μπασιούκας, Γιαβασίδης 4, Καραβασίλης,  Tasic 13, Αναστασιάδης, Τοκατζόγλου 1, Στρίκος 4, Φυτανίδης 2, Μιχαηλίδης

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Κ. Κοκτσίδης) : Μολφέτας, Τσαγκαράκης 7, Βιτάνογλου 4, Αργυρόπουλος, Παπατέρπου, Ψωμαθιανός, Κοέν, Γιαβρόγλου 1, Καλιανίδης 4, Μεϊμαρίδης,Τσιρτσουρίδης 3, Μουρατίδης, Ντόβας 1, Παπαχρήστου, Αδαμίδης 4, Μουρτζίνος

Διαιτητές : Ουζούνης (Ξάνθη) – Παρασκευούδης (Δράμα)                                                                       Δίλεπτα : 4 – 2