«Πλήρωσε» τα λάθη της άμυνας ο Άγιαξ με ήττα 3-2 από την Χέρενφεν

Ο Αγιαξ προβλημάτισε και γνώρισε την ήττα στην έδρα της Χέρενφεν με 3-2, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην ολλανδική Eredivisie.

Η ομάδα του Αμστερνταμ είχε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα και δέχθηκε τρία γκολ στα πρώτα 46 λεπτά. Στην επανάληψη προσπάθησε ν’ αντιδράσει, είχε καλύτερη απόδοση, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς.

Στο μεταξύ η Ουτρέχτη δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ, την οποία κέρδισε εύκολα με 4-0. Για τους φιλοξενούμενους ο Δημήτρης Σιόβας ήταν ξανά στη βασική ενδεκάδα, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Νωρίτερα, με το γκολ του Τέι στο 77ο λεπτό η Τσβόλε προηγήθηκε μέσα στην έδρα της Γκόου Αχέντ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσουν με το πέναλτι του Ντέιγ.

Να σημειωθεί πως η Γκόου Αχέντ έχασε πέναλτι με τον Εντβαρτσεν στο 8ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής της Eredivisie και η βαθμολογία, έχουν ως εξής:

Βααλβάικ-Ναϊμέγκεν 2-0

Εξέλσιορ-Τβέντε 0-3

Αλμέρε-Αλκμααρ 0-0

Χεράκλες-Φίτεσε 3-2

Γκόου Αχεντ-Τσβόλε 1-1

Ουτρέχτη-Φορτούνα Σιτάρντ 4-0

Χέρενφεν-Αγιαξ 3-2