Πλήρωσε την αστοχία του και τα διαιτητικά “εγκλήματα” στην Πάτρα

Ο Άρης δεν μπόρεσε να κερδίσει στην Πάτρα. Γνώρισε την ήττα από τον Απόλλωνα με σκορ 64-53, παρουσιάζοντας και πάλι σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Το μαρτυρά άλλωστε και η στατιστική, καθώς οι κίτρινοι είχαν 21/60 σουτ εντός παιδιάς και 19 λάθη. Παρά αυτή την εμφάνιση έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για τους ανεκδιήγητους διαιτητές, που δεν άφησαν την ομάδα να επιστρέψει για τα καλά στην τρίτη περίοδο με αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα…

Πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 10-10 τα λέει όλα… Ο Άρης λειτούργησε σωστά στην άμυνά του, αλλά επιθετικά ενώ βγήκαν ελεύθερα σουτ, ήταν τα περισσότερα άστοχα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας με τους ΜακΚόλουμ και Γκραντ επέβαλλε πιο γρήγορο ρυθμό, ο Άρης δεν ακολούθησε, αναλώθηκε σε λάθη και άστοχα σουτ και μοιραία βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το 15-14 στο 13′ έγινε 32-17 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους (32-19), διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα και είχαν 6/20 δίποντα και 2/11 τρίποντα!

Στο δεύτερο μέρος οι Πατρινοί ξέφυγαν με 38-22 (22′) και κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Άρη. Πάσαλιτς, Καραποστόλου και Πελεκάνος ευστόχησαν έξω από τα 6,75μ., η άμυνα ήταν αποτελεσματική και η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους (40-35) στο 26′.

Τότε ανέλαβαν δράση οι διαιτητές. Τεχνική ποινή στον Πελεκάνο για διαμαρτυρία, φάουλ στον Πάσαλιτς που δεν δόθηκε, φάουλ στον Ασημακόπουλο σε τρίποντο που δεν σφυρίχθηκε ποτέ, βήματα στον Χαρίση και τεχνική ποινή στον ίδιο παίκτη ήταν μερικά από τα “εγκλήματα” των Αναστόπουλου, Μάνου, Σταματόπουλου, που στέρησαν από τον Άρη την δυνατότητα να γυρίσει στο παιχνίδι. Ειδικά από τις τεχνικές ποινές (6 πόντους πήρε ο Απόλλων από αυτά τα σφυρίγματα) μπορεί κανείς να κρίνει τι έγινε σήμερα στην Πάτρα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης μείωσε σε 51-44, αλλά και πάλι έμεινε από λύσεις. Άστοχα σουτ, αλλά και τελείως διαφορετική αντιμετώπιση στις επαφές (30-10 οι βολές!) έδωσαν το δικαίωμα στον Απόλλωνα να κρατήσει μια διαφορά 9-10 πόντων και να πάρει τελικά τη νίκη με 64-53.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 32-19, 47-40, 64-53.

ΑΠΟΛΛΩΝ: ΜακΚόλουμ 15 (5/7β., 5/8δπ., 0/2τρ.), Αργυρόπουλος 9, Γκραντ 14 (4/6β., 5/6δπ., 3κλ.), Λιανός 2, Πέτροβιτς 2, Κρόλο 6 (7ρ.), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 10, Ζαφείρης, Τέρνερ 6.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (3/5δπ., 1/4τρ.), Χαντ, Πελεκάνος 5 (0/2β., 1/6δπ., 1/5τρ., 8ρ.), Τσιάρας 2, Ασημακόπουλος 3 (11ρ.), Καραποστόλου 9 (2/2β., 2/3δπ., 1/5τρ.), Χαρίσης 5 (5ρ.), Μποχωρίδης 3 (1), Σαρικόπουλος 8 (4/6δπ., 5ρ.), Βεργίνης 9 (2/2β., 2/5δπ., 1/4τρ.), Τσακαλέρης.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS