ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

“Πλήρωσε” το κακό πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε αργά, ήττα του Άρη από τον ΠΑΟΚ (82-76)

Αποφασισμένος για το καλύτερο παρατάχθηκε ο Άρης μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αλλά η κούραση και το κακό ξεκίνημα  σε μια εχθρική ατμόσφαιρα έφεραν την ήττα με 82-76.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη με το σκορ να είναι 9-8 στο 40 λεπτό σε μια αρκετά δύσκολη έδρα για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη. O Άρης βρέθηκε να χάνει με 12-18, αλλά αντέδρασε και το σκορ έγινε 14-13 στο 6ο. Ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 28-20 στο 9ο λεπτό, οπότε το δεκάλεπτο έληξε με 30-22.

Η άμυνα στην πρώτη περίοδο ήταν το αδύνατο σημείο για τον Άρη, που έπρεπε να βελτιωθεί. Με σερί 0-5 Άρης μείωσε στο 12ο σε 30-27. Μάλιστα, με βολές του Γκάλινατ ισοφάρισε σε 30-30. Στη συνέχεια όμως έμεινε πίσω στο σκορ με 42-30, όντας κακός στην άμυνα στο 16ο λεπτό. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στο19ο λεπτό με τον Άρη να χάνει με 48-32 και να είναι μακριά από την καλή του αγωνιστική ταυτότητα. To 54-34 του ημιχρόνου έδειχνε πόσο άσχημα μπήκε ο Αρης στο ματς.

Η 3η έπρεπε να ήταν καλύτερη για τον Άρη, ώστε να έχει ελπίδες νίκης. Στο 23ο λεπτό μείωσε σε 56-40, αλλά η διαφορά παρέμενε μεγάλη. Με καλή άμυνα ο Άρης κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά με 56-45 ύστερα από βολές του Κατσίβελη στο 25ο λεπτό. Η διαφορά όμως ανέβηκε ξανά στους με 62-45 στο 26ο λεπτό. Οι παίκτες του Άρη αντέδρασαν ξανά και μείωσαν σε 62-49 στο 27ο λεπτό. Ο Γκάλινατ πάλευε μόνος στην επίθεση, οπότε με αυτά τα δεδομένα και στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Αρης κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους. Ο Τολιόπουλος βοήθησε επιθετικά και ο Αρης έβγαλε αντίδραση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 68-59.

Οι παίκτες του Καστρίτη θα έπρεπε να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό, για να διεκδικήσουν  τη νίκη. Με σερί 0-4 μείωσε για πρώτη δορά στους πέντε πόντους με 68-63 στο 32ο λεπτό. Η διαφορά μάλιστα έπεσε στους 2 με το σκορ να είναι 68-66. Σανόγκο, Γκάλινατ και Τολιόπουλος ήταν οι ηγέτες του Άρη. Πλέον, τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ο Άρης βρέθηκε πίσω με 7 πόντους (73-66) στο 36ο λεπτό. Ο Χάρελ μείωσε σε 73-68, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες. Ο Κατσίβελης με το 73-70, έφερε ακόμα πιο κοντά τον Άρη. Το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Άρης δεν μπόρεσε να προηγηθεί μέχρι τέλους και ήρθε η ήττα με 82-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ , Χάρισον 16 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 12 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 17 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 14, Μαργαρίτης 2, Μπελιάουσκας 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 17 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (3 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Γκάλινατ 19 (2/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (2/10 τρίποντα), Καρ 2, Φίλλιος, Χάρελ 7 (9 ριμπάουντ), Μπάνκστον