Πλήρωσε χαλαρότητα και λάθη και ήττα (69-55) στο ΣΕΦ

Ο Άρης πλήρωσε την χαλαρότητα σε πολλά διαστήματα του αγώνα, τα οποία έδωσαν στον Ολυμπιακό ρυθμό και εύκολα τρίποντα και γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ με σκορ 69-55 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι κίτρινοι πέρασαν τη μπάλα στον Καββαδά και αυτός έδωσε λύσεις μέσα στην ρακέτα και κατάφερε να μείνει στον αγώνα ως τα μέσα της πρώτης περιόδου. Το σκορ ήταν τότε 9-9, αλλά ακολούθησαν πολύ βεβιασμένες και χωρίς λογική επιλογές στην επίθεση για τους παίκτες του Πρίφτη, τις οποίες δεν άφησε ατιμώρητες ο Ολυμπιακός. Έτρεξε σερί 13-0 και στο 11’ προηγήθηκε με 22-9, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό.

Ο Άρης αντέδρασε με δικό του σερί 0-10 (Ζάρας 5π. σε αυτό το διάστημα), μείωσε σε 22-19 (15’) με τον Τζάκσον, αλλά και πάλι ακολούθησε ένα μπλακ άουτ επιθετικά, ο Ολυμπιακός βρήκε ελεύθερα τρίποντα, έβαλε τρία συνεχόμενα σε λιγότερο από δύο λεπτά και ξέφυγε με 31-19 (17’), για να κλείσει το ημίχρονο στο +19 (40-21), έχοντας 8/15 τρίποντα, την ώρα που ο Άρης μετρούσε 11 λάθη…

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 47-28 στο 25’, αλλά ακολούθησαν πέντε πολύ καλές άμυνες των παικτών του Πρίφτη, που πίεσαν την μπάλα, έκαναν κλεψίματα και έβαλαν εύκολα καλάθια, για να μειώσουν με σερί 1-11 σε 48-39 (28’). Οι κίτρινοι δεν πήραν ούτε ένα φάουλ για βολές από το ξεκίνημα ως το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο με Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ και προηγήθηκε με 54-41 στο 30’.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ νωθρά την τέταρτη περίοδο, βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω με 20 πόντους (61-41 στο 33’), χάνοντας και πάλι την επαφή του με τον Ολυμπιακό. Η είσοδος του Ξανθόπουλου βοήθησε τους κίτρινους να βρουν ηρεμία, ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και μείωσαν σε 61-50 (35’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προηγήθηκε με 69-51 (38’) πριν διαμορφωθεί το τελικό 69-55, με κύριο χαρακτηριστικό ότι τα 17 λάθη του Άρη έδωσαν 23 από τους 69 πόντους των γηπεδούχων…

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55.