ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Πνίγηκε στον Σηκουάνα, βαριά ήττα από τη Ναντέρ (91-63)

Βαριά ήττα γνώρισε ο Άρης στο Παρίσι από τη Ναντέρ, με σκορ 91-63, για την 10η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. “Χάθηκαν” στον ρυθμό των Γάλλων οι κίτρινοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο.

Αυτό που δεν έπρεπε να κάνει ο Άρης στο ξεκίνημα του αγώνα στο Παρίσι, αυτό συνέβη. Άφησε τη Ναντέρ να ελέγξει τον ρυθμό, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, έκανε 7 λάθη στα πρώτα 12 λεπτά και είδε τους Γάλλους να έχουν 5/10 τρίποντα (και 13/20 συνολικά εντός πεδιάς) και μόλις ένα λάθος και να προηγούνται με 32-14!

Όλη η ζημιά έγινε στην πρώτη περίοδο για τους κίτρινους, που δεν μπόρεσαν να κρατήσουν χαμηλό τέμπο, επέτρεψαν στον Σάφαρτζικ να “τρέξει” το γήπεδο για τη Ναντέρ και με 4/8 τρίποντα στη πρώτη περίοδο (7/14 στο α’ μέρος) το σκορ ήταν 27-14 για τους γηπεδούχους.

Ο Γιαννάκης προσπάθησε με συνεχείς αλλαγές να αλλάξει τον ρυθμό, μάταια όμως… Η διαφορά έφτασε στο +19 στο 13’ (35-16) και το 15’ (39-20) με τα τρίποντα των παικτών της Ναντέρ να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Stoiximan.gr: Το Τσάμπιονς Λιγκ παίζει ΕΔΩ με εκατοντάδες ειδικά στοιχήματα & πολλές εκπλήξεις!

Ο Άρης μείωσε προ στιγμήν σε 39-25 βρίσκοντας σκορ από τους Προύιτ και Μάρας, όμως δεν είχε καταφέρει να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό και μπορεί ο (καλός σήμερα) Μπελ να μείωσε σε 43-30 στο 19’, η Ναντέρ όμως πήγε στα αποδυτήρια με ένα +18 υπέρ της (48-30), ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν διαφορετικό από όσα έγιναν στο ξεκίνημα. Η Ναντέρ με πατημένο το πόδι στο γκάζι και τρελό ρυθμό έβγαλε τελείως εκτός αγώνα τον Άρη, έφτασε στο +25 (62-37) στα μέσα της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 68-46 στο τέλος της, έχοντας τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Ο Άρης όσο κι αν προσπάθησε να αντιδράσει δεν τα κατάφερε, διότι δεν μπόρεσε να αντέξει αυτό το ρυθμό. Με δύο συνεχόμενα “γκολ-φάουλ” από Πασάβ-Ντουκτέιγ και Πίτγουεϊ η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους για τη Ναντέρ στο 33’ (77-51), ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο οι κίτρινοι σκόραραν μόλις 3 πόντους και ηττήθηκαν εν τέλει με το βαρύ 91-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-30, 68-46, 91-63.