Ποδαρικό με νίκη και πολύ άγχος για την Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Εφήβων έβλεπε επί 32 λεπτά την πλάτη της Λετονίας, αλλά έφτασε έστω και δύσκολα στη νίκη με 82-74, στην πρεμιέρα του Eurobasket U18 του Βόλου, με πολύ θετική εμφάνιση του Βαλάντη Κουρτίδη του Άρη.

Στην θεωρία ήταν το πιο εύκολο παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει η Ελλάδα στην πρεμιέρα του Eurobasket Εφήβων του Βόλου. Στην πράξη αποδείχθηκε πολύ δυσκολότερο. Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά αρκετές φορές, έβλεπε σταθερά την πλάτη της Λετονίας επί 32 λεπτά, στο τέλος όμως έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε άμυνα και επικράτησε με 82-74, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε να αλλάξει ο ρυθμός του αγώνα και να μην ξεφύγουν περισσότερο οι Λετονοί στο σκορ. Ο παίκτης του αγώνα, πάντως, ήταν ο Άρης Σωτηρίου, ο οποίος πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Καθοριστική ήταν επίσης και η συμβολή του Χρυσοβαλάντη Κουρτίδη (13 πόντοι), όπως και του Φώτη Γεωργαλά (10 πόντοι).

Η νίκη, βέβαια, δεν κρύβει κάτω από το χαλί το μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα. Η Εθνική δέχτηκε 46 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από μία ομάδα που στα παιχνίδια προετοιμασίας δεν έβαλε πάνω από 72 και είχε μεγάλο πρόβλημα επί 25-26 λεπτά στα ριμπάουντ και γενικά στο λόου ποστ. Όταν το πρόβλημα αυτό διορθώθηκε (με τους μαχητές Σωτηρίου, Γεωργαλά στην φροντ λάιν), η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Υπέρ της Ελλάδας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Εθνική μπήκε στο γήπεδο εμφανώς αγχωμένη και λίγο έλειψε να το πληρώσει με μία ήττα εκτός προγράμματος. Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 2-12 στο 4′ και με 13-26 στο 9′, μία διαφορά που κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το 16′ (31-44). Κάπου εκεί ο Νικολαΐδης πήρε την Εθνική στις πλάτες του σε άμυνα κι επίθεση, βοηθώντας την να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 14-2 και να πλησιάσει στον έναν πόντο (45-46). Η ανατροπή, πάντως, άργησε να ολοκληρωθεί.

Η ομάδα του Ράιμοντς Φελντμάνις μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς διατήρησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο, πλην του σημείου που η Ελλάδα ισοφάρισε προσωρινά 60-60 στο 29′. Κάποια στιγμή όμως η Εθνική θα έκανε το προσπέρασμα. Εν τέλει αυτό συνέβη για πρώτη φορά 8’12” πριν από τη λήξη (67-66), δίχως αυτό να σημαίνει ότι άλλαξε και το momentum στο ματς.

Οι Λετονοί άντεξαν, προηγήθηκαν εκ νέου με 69-73 στο 36′ και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε συγκλονιστικό φινάλε. Η Ελλάδα ισοφάρισε στο 37′ με διαδοχικά καλάθια των Σωτηρίου, Κλωνάρα (73-73) και προηγήθηκε με την… μπομπίτα του Νικολαΐδη (76-74). Αυτό το καλάθια έμοιαζε να απελευθέρωσε την Εθνική. Έστω και αργά. Το τρίποντο του Σωτηρίου 1’53” πριν από τη λήξη ανέβασε την διαφορά στο +5 (79-74) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Αισίως.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 12 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Κουρτίδης 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καράμπελας 8 (2/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης 17 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Κλωνάρας 8, Γεωργαλάς 10, Ρογκαβόπουλος 8 (4/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Φελντμάνις): Ράμζα 2 (6 ριμπάουντ), Βούτσινς, Κιλπς 18 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Κρούμινς 7 (1), Ατανάσοβς 2, Μπέρζε 9 (2), Στραουτμάνις 6 (2), Στάινμπεργκς 12 (2), Μπρέντσανς 5 (6 ριμπάουντ), Μπεκς 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).