Ποδαρικό με… χαρακίρι! Ο Άρης έχασε δικό του παιχνίδι στα Τρίκαλα!

Για μια βολή. Για ένα φάουλ. Το καθαρό μυαλό και η ψυχραιμία έλειψαν από τον Άρη στα Τρίκαλα και του στέρησαν ένα δικό του παιχνίδι! Οι κίτρινοι έχασαν στην παράταση με σκορ 82-76, αν και είχαν ουκ ολίγες ευκαιρίες να καθαρίσουν τον αγώνα από την κανονική διάρκειά του.

Ο Άρης έμεινε στην… Θεσσαλονίκη στο πρώτο δεκάλεπτο. Έγινε ότι ακριβώς δεν έπρεπε να γίνει στα Τρίκαλα. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον “τρελό” ρυθμό τους, ο Άρης είχε πολύ κακές επιστροφές και πολύ γρήγορα το παιχνίδι ξέφυγε… Στο 6’ το σκορ ήταν 16-8 και στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (20-10). Ο Άρης δεν είχε λύση για το μαρκάρισμα του Γιούιν και του Γκρέιντζερ, έκανε έξι λάθη στο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω με 27-12 (9’), πριν μειώσει στο τέλος της περιόδου σε 27-17.

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου το σκηνικό δεν είχε αλλάξει. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 31-19 (13’) και κάπου εκεί ο Άρης άρχισε να μπαίνει στο ματς. Με επιθετική αιχμή τον Μποχωρίδη οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πλησίασαν στο τρίποντο (31-28 στο 17’), όμως τα Τρίκαλα απάντησαν άμεσα και με καλάθια των Γιούιν και Έβανς ξέφυγαν με 35-28 (18’), για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-31.

Ο Άρης ήταν καλύτερος των Τρικάλων στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με σερί 8-0 και προσπέρασε για πρώτη φορά με τον Αθηναίου στο 22’ (38-39), ενώ λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ με τρίποντο έκανε το 46-42 (26’). Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρίες να ξεφύγουν και να μεγαλώσουν την διαφορά, αλλά τις σπατάλησαν, δίνοντας το δικαίωμα στα Τρίκαλα να επιστρέψουν στο ματς και να προηγηθούν με 50-46 (29’), πριν ο Άρης ισοφαρίσει σε 50-50 στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εκρηκτικό τρόπο την τελευταία περίοδο. Πριν καταλάβουν οι κίτρινοι, είχαν δεχθεί σερί 7-0 και βρέθηκαν πάλι πίσω με 57-50 (32’)! Ο Άρης αντέδρασε περνώντας τη μπάλα μέσα στο καλάθι, πήρε λύσεις από τον Σαρικόπουλο και μείωσε σε 64-60 στο 37’.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 66-60 στο 38’, όμως ο Άρης έκανε σερί 8-0 και με τρίποντο του Πελεκάνου στα 28’’ πριν το τέλος προηγήθηκε με 68-66. Οι κίτρινοι είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, αλλά ο Σαρικόπουλος είχε 0/2 βολές, ο Αθηναίου 1/2 και έτσι το 66-69 (14’’) έγινε 69-69 με τρίποντο του Γκρέιντζερ από το λάθος του Μούρτου που τον μάρκαρε να μην κάνει φάουλ, καθώς οι κίτρινοι είχαν να δώσουν άλλο ένα ομαδικό!

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και εκεί τα Τρίκαλα με ανεβασμένη ψυχολογία προηγήθηκαν με 75-69 (42’), όμως ο Άρης επέστρεψε. Μείωσε σε 75-74, αλλά και πάλι δεν είχε το καθαρό μυαλό για να πάρει τη νίκη. Ο Γκρέιντζερ έκανε το 77-74, ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο, ο Ματαλόν με 3/4 βολές έκανε το 80-76 (23’’) και ο Γιούιν στην απέλπιδα προσπάθεια του Άρη να μειώσει, έκλεψε τη μπάλα, κάρφωσε και διαμόρφωσε το τελικό 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69 (κ.α.), 82-76.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Έβανς 9 (6ρ.), Περούνισιτς, Γιούιν 20 (4/6β., 8/15δπ., 8ρ., 2κλ.), Γιαννακίδης 5 (1), Πέτροβιτς 9 (1), Γκρέιντζερ 21 (9/15δπ., 1/3τρ., 5ασ., 2κλ.), Δεληγιάννης 8, Ματαλόν 5 (4ρ., 3ασ.), Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 3 (1).

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 7 (1), Χαντ, Πελεκάνος 18 (1/1β., 4/8δπ., 3/6τρ., 8ρ., 6λ.), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 7 (7ρ., 5ασ.), Σαρικόπουλος 13 (1/5β., 6/7δπ., 9ρ., 4κοψ.), Μούρτος 2, Αθηναίου 21 (4/5β., 4/10δπ., 3/8τρ., 7ασ., 2κλ.).