Πολυβόλο ο Όλιβερ, ήττα από Ακαντέμικ (84-73)!

Καλή απόδοση για δύο δεκάλεπτα είχε ο Άρης στο φιλικό με την Ακαντέμικ στο τουρνουά του Πράβετς, γνώρισε όμως την ήττα με σκορ 84-73. Ο Άντριαν Όλιβερ ήταν κορυφαίος των κίτρινων με 24 πόντους!

Οι κίτρινοι έπαιξαν αρκετά καλά στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, όμως έμειναν από δυνάμεις στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκεί η Ακαντέμικ επιβλήθηκε στο παρκέ και έφτασε στο τελικό. Μετά από ένα κακό ξεκίνημα (4-13, 10-20) στην πρώτη περίοδο (13-20), ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του στηριζόμενος στον Σέρζιο Κερούς, που έβγαλε τρομερή ενέργεια στο παρκέ και στην άμυνα και στην επίθεση.

Οι κίτρινοι μείωσαν σε σε 36-35 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-35) και κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να ανεβάσουν στροφές.

Ο Όλιβερ είχε βρει ρυθμό, ο Γουότκινς κέρδισε πολλές μάχες μέσα στη ρακέτα, ο Μαυραϊδής αν και σε ρόλο “1” ανταποκρίθηκε επαρκώς και ο Άρης μπόρεσε να προηγηθεί με 58-56 λίγο πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο (58-58).

Το μπλακ άουτ για τον Άρη ήρθε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν και οι Βούλγαροι με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν σερί 14-2 και προηγήθηκαν με 72-60. Οι παίκτες του Αλεξανδρή προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, δεν τα κατάφεραν όμως και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 84-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-39, 58-58, 73-84.

ΑΡΗΣ: Μαυραϊδής 11 (3ασ., 2κλ.), Όλιβερ 24 (2/2β., 8/12δπ., 2/7τρ.), Κιρούς 17 (7/9δπ., 4ρ.), Μάλντροου 9 (1/5δπ., 2/3τρ., 7ρ., 5λ.) Γουότκινς 7 (11ρ., 2ασ.), Δήμας, Ταπούτος, Βεργίνης 5 (3ασ.), Βεζένκοφ (3ρ.), Μποχωρίδης.

ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ: Όουενς 18 (3/5τρ., 4ρ.), Σούντοφ 14 (5ρ.), Μαρίνοφ 15 (2/4β., 5/8δπ., 1/2τρ.), Χιθ 4 (8ασ., 2κλ., 3ρ.), Βεσελίνοφ 8 (1), Μακ Κλέιν, Αβράμοφ 5, Μπάνεφ 6 (6ρ., 3ασ.), Στόικοφ 10 (5ασ.), Μακ 4 (9ρ.)