Πολυπρόσωπος Άρης, αλλά νίκη επί της Λουκόιλ με 86-85!

Ο Άρης παρουσίασε διαφορετικά πρόσωπα στο πιο δυνατό φιλικό του παιχνίδι μέχρι σήμερα, έφτασε να χάνει με 18 πόντους, αλλά τελικά κέρδισε με σκορ 86-85, με δύο εύστοχες βολές του Τόρεϊ Τόμας στα 1,7’’ πριν το τέλος.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν τον αγώνα χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα και έδωσαν στους παίκτες της Λουκόιλ πολλά ελεύθερα σουτ. Οι Βούλγαροι στα περισσότερα ήταν εύστοχοι και με πρωταγωνιστή τον Γκρόζεφ προηγήθηκαν με 17-27 (9’) και έφτασαν στο 12’ να έχουν διαφορά 15 πόντων (19-34).

Ο Άρης λειτούργησε αρκετά καλά στην επίθεση, βρήκε λύσεις κυρίως με τον Λαμάρκους Ριντ στη δεύτερη περίοδο (14π. σε αυτό το διάστημα) και προσπάθησε να μειώσει, όμως δεν το κατάφερε γιατί αμυντικά παρουσίασε μεγάλα κενά. Στο 18’ το σκορ ήταν 48-40 για την Λουκόιλ, που έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (53-43) και στα μέσα της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 18 πόντους διαφορά (65-47).

Ο Άρης άργησε να αντιδράσει, αλλά το έκανε αποτελεσματικά. Στο 33’ το σκορ ήταν 76-61 για τους Βούλγαρους, τότε όμως ανέβηκε η πίεση στην άμυνα, ο Τόρεϊ Τόμας μέσα από την ενέργειά του στην άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και οι κίτρινοι ροκάνισαν τη διαφορά. Στο 39’ το σκορ ήταν 83-78 για την Λουκόιλ, όμως ο Πάσαλιτς με τρίποντο μείωσε σε 83-81 (57’’) και ο Τόμας στα 38’’ με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στον πόντο (84-85). Στα 1,7’’ ο Τόμας κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 43-53, 57-68, 86-85.

ΑΡΗΣ: Τόμας 17 (2), Νέιμικ 9, Βεζένκοφ 12 (1), Ριντ 19 (3), Πάσαλιτς 14 (3), Μούρτος 2, Γκίκας 5 (1), Χαρίσης 2, Σίμτσακ 3, Μανωλόπουλος 3 (1), Πουλιανίτης.

ΛΟΥΚΟΪΛ: Ίλιεφ, Κάρι 10 (2), Σμιθ 4, Μίνκοφ 13 (3), Μπάνεφ 6, Φράνσις 2, Τόμας 16, Βεσελίνοφ 11 (3), Λάρσον 9, Γκρόζεφ 14 (3).