Πορθητής Άρης, με κορυφαίο Λόκετ, ψύχραιμο Κάουαν, νίκησε Περιστέρι και διαιτησία (67-70)-Βλέπει πλέι οφ!

Ενας πραγματικά μαχητικός Άρης κατάφερε να κερδίσει μέσα στο Περιστέρι, έχοντας μια εχθρική διαιτησία για ακόμη μια φορά και με κορυφαίο τον εκπληκτικό Λόκετ, αλλά και ψύχραιμο τον Κάουαν πήρε τεράστια νίκη στο Περιστέρι με 67-70!

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14 στο πρώτο δεκάλεπτο, άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο κι εν τέλει έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Κάουαν Τζούνιορ, που ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 7 ασίστ και τον Έρικ Λόκετ να προσθέτει άλλους 16 και να έχει 11 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας double-double.

Από την πλευρά του Περιστερίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας Γκίελο με 17 πόντους, με τον Γκλεν Κόζι να έχει άλλους 14.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του Άρη επί του Περιστερίου, όπερ και σημαίνει πως ο “Αυτοκράτορας” είναι κυρίαρχος σε οποιαδήποτε ισοβαθμία εμπλακεί η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς.

Με μια μικρή έκπληξη ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Άρη, μιας και ο Γιάννης Καστρίτης δεν μπόρεσε να είναι στο παρκέ λόγω ίωσης. Στη θέση του ο Δημήτρης Βαρβούνης παρέταξε μια πολύ αποφασισμένη ομάδα με τον Κέλι να επιστρέφει.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 0-8 και 2-11. Ο Λόκετ μπήκε φουριόζος και ο Άρης κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 16-30!

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στην αρχή της 2ης περιόδου και μείωσε με σε 22-30 με ένα σερί 6-0. Ο Άρης ισορρόπησε το ματς στο 26-34, μέχρι που διακόπηκε για αρκετή ώρα το ματς στα 4 λεπτά πριν το ημίχρονο, επειδή τραυματίστηκε μια γυναίκα στη γραμματεία από το πλέξι-γκλας! Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση 15 λεπτών και ο Γκίελο μείωσε σε 29-34!

Ο Άρης απάντησε με 4 σερί πόντους, διατηρώντας ένα σημαντικό προβάδισμα με 29-38! Τελικά, το ημίχρονο έληξε 34-38 με καλάθια του Γκίελο.

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι με την εύνοια της διαιτησίας μπήκε πολύ δυνατά και κάλυψε τη διαφορά.  Το 34-38, έγινε 47-46, με τον Άρη να πετυχαίνει τόσο στο 2ο δεκάλεπτο, όσο και στο 3ο από 8 πόντους, ενώ πέτυχε 30 στην πρώτη περίοδο. Η αστοχία επίσης κόστισε και πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο με τον Καστρίτη να λείπει από τον πάγκο!

Ο Άρης με δυο τρίποντα του Σχίζα και του Κάουαν, προηγείται στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου με 47-52, ξυπνώντας επιθετικά! Ο Άρης ξέφυγε με 47-55 και κρατούσε μια σημαντική διαφορά! Ο Τζούστον έκανε το 53-60 και τα πάντα θα κρίνονταν ως το τέλος. Το Περιστέρι μείωσε σε 59-63, με τον Άρη να μάχεται! To Περιστέρι μείωσε σε 62-63, αλλά ο Κέλι με μεγάλο καλάθι έκανε το 62-65! Ο Γκιέλο έκανε το 65-66 και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες! Ο Κάουνα έκανε το 65-68, το Περιστέρι απάντησε με 67-68. Ο Κάουαν με νέες βολές έκανε το 67-70 και ο Λόκετ έκλεψε την μπάλα και τέλος!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 14 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μωραΐτης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκίελο 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 4 (1/5 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Αγκμπελίς, Χρηστίδης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Κατσίβελης, Σαλούστρος 5 (1), Γκρέι 3 (1/6 σουτ).

ΑΡΗΣ (Βαρβούνης): Κάουαν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 16 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 7 (1), Γουίλιαμς 11 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Τζούιστον 5 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Πουλιανίτης (0/3 σουτ), Κέλι 8 (7 ριμπάουντ).