Πρεμιέρα απέναντι στη Ναβάρο η Σάκκαρη

Η Έμα Ναβάρο είναι το πρώτο εμπόδιο της Μαρίας Σάκκαρη στο Ντουμπάι (WTA 1000).

Η 22χρονη Αμερικανίδα, Νο.23 στον κόσμο, λύγισε με 4-6, 7-5, 6-4 την Κατερίνα Σινιάκοβα (Νο.42) σε 2 ώρες και 40 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, όπου η Μαρία έχει περάσει με μπάι. Κατάφερε, μάλιστα, να γυρίσει το ματς παρότι η 27χρονη Τσέχα σέρβιρε για τη νίκη στο 4-5 του δεύτερου σετ.

Η νεαρή τενίστρια, πάντως, είναι εξαιρετική τον τελευταίο καιρό και είναι ενδεικτικό ότι κατέκτησε φέτος στο Χόμπαρτ (WTA 250) τον πρώτο της τίτλο. Με τη Μαρία συναντήθηκε για πρώτη φορά πέρυσι στο Σαν Ντιέγκο και είχε πάρει τη νίκη στα τρία σετ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σάκκαρη δεν έχει πετύχει νίκη στο κυρίως ταμπλό του Ντουμπάι και μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Θυμίζουμε ότι η 28χρονη Ελληνίδα, που αύριο (19/2) θα βγει από το Top 10 του κόσμου για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο του 2021, ολοκλήρωσε πριν λίγες μέρες τη συνεργασία της με τον Τομ Χιλ και βρίσκεται σε αναζήτηση νέου προπονητή.

Ο αγώνας με τη Ναβάρο θα γίνει την Τρίτη (20/2).