Πρεμιέρα με Μπόργκες ο Τσιτσιπάς στο Open Ρώμης

Ο Πορτογάλος, Νούνο Μπόργκες, θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του Οπεν της Ρώμης, σε αγώνα που θα διεξαχθεί το Σάββατο (13/05).

Ο 26χρονος τενίστας χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 70 λεπτά για να επικρατήσει 2-0 (6-4, 6-1) του Ντούσαν Λάγιοβιτς και να πανηγυρίσει δικαιολογημένα την πρώτη του ν΄πικη καριέρας σε τουρνουά ATP Masters 1000.

Το νο88 της παγκόσμιας κατάταξης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πολύ κακή μέρα που βρέθηκε ο Σέρβος, ιδιαίτερα από το σερβίς του. Παρότι ο Λάγιοβιτς κατάφερε να ισορροπήσει μετά το εις βάρος του 2-0 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και να ισοφαρίσει σε 2-2, με νέο μπρέικ ο Πορτογάλος έκανε το 4-3 κι έκλεισε το σετ σε 39 λεπτά (6-4).

Στο 2ο η παρουσία του Λάγιοβιτς ήταν κάκιστη, δείγμα του ότι κατάφερε να πάρει μόνο 9 πόντους από το σερβίς του. Κράτησε μόλις ένα hold μειώνοντας σε 2-1 κι από κει πέρα ο Μπόργκες έκανε «πάρτι»…παίρνοντας 4 συνεχόμενα game με 2 μπρέικ και φτάνοντας άνετα στο 6-1 και στην «παρθενική» του νίκη σε 1000άρι τουρνουά.