Πρεμιέρα με νίκη (75-65), χωρίς χαμόγελα λόγω Σανικίτζε!

Ο Άρης έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ για 30 λεπτά, χαλάρωσε στην τέταρτη περίοδο, αλλά έφτασε εύκολα στη νίκη με 75-65, όμως κανένα χαμόγελο δεν υπάρχει στα πρόσωπα όλων των μελών της ομάδας από τον τραυματισμό του Βίκτορ Σανικίτζε μόλις 1:33 πριν το φινάλε του αγώνα.

Με εξαιρετικούς τους Τσαϊρέλη και Καββαδά και σταθερά πολύ καλή αμυντική λειτουργία, οι κίτρινοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα. Προηγήθηκαν με 12-5 (6’) και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα έφτασαν στο 18-8 (8’) και το 23-12 με καλάθι και φάουλ του Καββαδά.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 για τον Άρη (25-15) και όταν ανέβασε στροφές και ο Κάμινγκς, η διαφορά αυξήθηκε αισθητά. Δύο σερί τρίποντα, από Ζάρα και Κάμινγκς στο ξεκίνημα διαμόρφωσαν το 31-15, ενώ στο 14’ ο Άρης έφτασε στο +19 (35-16) ικανοποιώντας απόλυτο το κοινό του που βρέθηκε στις κερκίδες.

Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και με μείωσαν σε 40-29 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνο, όμως ο Ξανθόπουλος με 2/2 βολές και ένα “τρελό” τρίποντο στην εκπνοή λίγο πιο μπροστά από το κέντρο έγραψε το 45-29 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του Άρη δεν έπεσε καθόλου ούτε στην τρίτη περίοδο. Με τον Μαρμπλ να ξεδιπλώνει στο παρκέ τις δυνατότητές του και να σκοράρει 9 πόντους και την άμυνα να λειτουργεί σχεδόν στο άριστα οι κίτρινοι έφτασαν πολύ εύκολα στο 65-40 (28’) πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 65-42.

Τα Τρίκαλα μπήκαν πιο δυνατά στην τελευταία περίοδο και πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα μείωσαν σε 66-50 με σερί 8-1 αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μπιρούτα με τρίποντο μείωσε κι άλλο (66-53 στο 35’) για τους Τρικαλινούς, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Άρη. Με πρωταγωνιστή τον Κάμινγκς η διαφορά έφτασε στο +17 (70-53 στο 36’) και ουσιαστικά εκεί τελείωσε και η υπόθεση νίκη, αλλά 1.33 πριν το τέλος οι κίτρινοι έχασαν τον Σανικίτζε που χτύπησε στο δεξί γόνατο και αποχώρησε με φορείο από το γήπεδο!

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-29, 65-42, 75-65.

ΑΡΗΣ: Μαρμπλ 17 (6/6β., 4/7δπ., 1/9τρ., 5ρ.), Τσαϊρέλης 8 (4ρ.), Κάμινγκς 15 (6/6β., 3/5δπ., 1/2τρ., 5ασ.), Μούρτος 2, Μπάκνερ 3 (8ρ.), Ξανθόπουλος 5 (3ασ.), Φλιώνης 3, Ζάρας 8 (4ασ.), Πουλιανίτης, Σίμτσακ, Σανικίτζε 3 (5ρ.), Καββαδάς 11 (3/7β., 4/4δπ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Μακ Μίλαν 6 (1), Μπιρούτα 8 (1), Τσαγκαράκης 3 (1), Μπάρλοου 16 (3), Βαρυτιμιάδης, Κάφεϊ 9 (1), Λίποβι 11 (2), Καραθανάσης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Χόγκτον 12 (8ρ.).