Πρεμιέρα με… ντόρτι για την Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε ιδανικά την χρονιά στην Premier League, φορτώνοντας με «4άρα» (4-1) την Νόριτς και δείχνοντας έτοιμη να… ξανασαλπάρει για τον τίτλο στο Νησί.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ ήταν αποφασισμένοι, προηγήθηκαν με 4-0 στο ημίχρονο, αλλά ο τραυματισμός του Άλισον «πάγωσε» λίγο το εορταστικό κλίμα στο Άνφιλντ, περιμένοντας να διαπιστωθεί η ζημιά που έχει υποστεί. Στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μάλλον… το μυαλό στον Βραζιλιάνο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και απλώς πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Πούκι.

Στο καθαρό αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι, αφού μόλις στο 7ο λεπτό πήραν το προβάδισμα χάρη στο αυτογκόλ του Γκραντ Χάνλεϊ, ο οποίος έδιωξε λανθασμένα την μπάλα, ύστερα από όμορφη προσπάθεια και γύρισμα του Ντιβόκ Οριγκί. Η Νόριτς ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στα πρώτα λεπτά, αλλά σε δύο περιπτώσεις τα σουτ του Μάρκο Στίπερμαν πέρασαν απελπιστικά άουτ. Στο 19′ ο Μοχάμεντ Σαλάχ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, μετά από όμορφη συνεργασία με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο.

Οι “κόκκινοι” δεν χαμήλωσαν τις μηχανές και στο 28ο λεπτό ο Σαλάχ από “killer” έγινε δημιουργός, καθώς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ χωρίς καν να πηδήξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 3-0. Το… κερασάκι στην εντυπωσιακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου έβαλε ο Ντιβόκ Ορίγκι, με υπέροχη κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ.