Πρεμιέρα με το δεξί για την Μπαρτσελόνα του σούπερ Βεζένκοφ

Η Μπαρτσελόνα κάνοντας ένα φοβερό 4ο δεκάλεπτο γύρισε το ματς απέναντι στην Μπασκόνια, πήρε τη νίκη με 87-82 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Liga Endesa. Φοβερός ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, εκπληκτικός ο Ερτέλ, αγωνίστηκε σε επίσημο αγώνα μετά το 2013 ο Ντελφίνο.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες είχαν από ένα δεκάλπετο. Η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στο 1ο (24-26), οι “μπλαουγκράνα” στο 2ο (45-42), εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο για τους Βάσκους (56-67), αλλά φανταστικό τελείωμα αγώνα από την Μπαρτσελόνα με μεγάλη ανατροπή (87-82) και οδηγούς τους εκπληκτικούς Ερτέλ (23π. και 9 ασ.) και Βεζένκοφ (19π. και 7ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 45-42, 56-67, 87-82.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 9 (6 ριμπ.), Πρέσεϊ 1 (0/7 σουτ), Βεζένκοφ 19 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Σάντερς 3, Κόπονεν, Ρίμπας 11 (3), Χάνγκα 11 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Ερτέλ 23 (2 τρίπ., 9 ασ.), Μόερμαν 10 (2), Ντιανέ, Ναβάρο.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πριτζιόνι): Τίμα 15 (2), Μαλμάνις 3 (1), Ντιόπ 11 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Γκρέιντζερ 13 (1 τρίπ., 4 ριμπ., 7 ασ.), Χουέρτας 19 (2 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ.), Βόιτμαν 3 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Τζάνινγκ 11 (1), Πουαριέ 4, Ντελφίνο 3 (1/7 σουτ).