Πρεμιέρα με το «δεξί» για τους Καταλανούς: Μπαρτσελόνα – Μούρθια 85-78

Η πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα ζορίστηκε αλλά επικράτησε τελικά, έστω και δύσκολα, με σκορ 85-78 της Μούρθια στο Παλάου Μπλαουγκράνα, στην πρεμιέρα της στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Έστω και με άγχος, το σύνολο του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να εξασφαλίσει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν στην ACB. Η Μπαρτσελόνα κι η μαχητική Μούρθια μπήκαν στο παρκέ για την καθοριστική περίοδο ισόπαλες στο σκορ, ωστόσο οι Καταλανοί έκλεισαν καλύτερα το ματς, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί.

Μίροτιτς και Χίγκινς ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ καθώς σημείωσαν από 18 πόντους έκαστος για τους νικητές, ενώ ο Μπράντον Ντέιβις πρόσθεσε άλλους 17 σε μόλις 14 λεπτά συμμετοχής. Από πλευράς φιλοξενούμενων, 18 πόντους πέτυχε ο «ζεστός» Αϊζάια Τέιλορ και 15 ο Αουγκούστο Λίμα. Ο Κώστας Βασιλειάδης πάτησε παρκέ για μόλις 15 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 42-28, 58-58, 85-78