Προβάδισμα για τους ομίλους πήραν Ολυμπιακός, Ντιναμό Κιέβου και Φερεντσβάρος

Με το ένα πόδι στους ομίλους του Champions League βρίσκεται από το βράδυ της Τετάρτης (23/09) η Ντιναμό Κιέβου μετά το 2-1 στο Βέλγιο επί της Γάνδης, ενώ τον πρώτο λόγο για να βρεθεί στην κλήρωση έχει και η Φερεντσβάρος, η οποία απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία από τη Μόλντε (3-3).

Η αποβολή του Μπέζους μέσα σε τέσσερα λεπτά (50΄-53΄) στοίχισε στη Γάνδη. Η Ντιναμό Κιέβου εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της και στο 79΄ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει στη «Γκελάμκο Αρένα» με τον Ντε Πένια και να φύγει νικήτρια από το Βέλγιο.

Η Μόλντε έχασε την ευκαιρία να επικρατήσει στην έδρα της της Φερεντσβάρος, καθώς αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να προηγηθεί στο 83΄ με 3-2. Οι Ούγγροι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και μέσα σε 4 λεπτά ισοφάρισαν και πλέον κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τρίτη (29/09) επί ουκρανικού και ουγγρικού εδάφους αντίστοιχα,

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων των play off του Champions League έχουν ως εξής:

Κράσνονταρ (Ρωσία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                   2-1
(39΄ πεν. Κλάεσον, 70΄ Καμπελά – 32΄ Πέλκας)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Iσραήλ)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)   1-2
(9΄ Μπιτόν – 49΄ πεν. Σομποσλάι, 57΄ Οκουγκάβα)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Μίντιλαντ (Δανία)           0-0

Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)-Ομόνοια (Κύπρος)               2-0