Προβάδισμα της Πόρτο (2-1) με την Γιουβέντους (videos)

Προβάδισμα της Πόρτο (2-1) με την Γιουβέντους. Η Πόρτο έφτασε μία ανάσα από μία ιστορική νίκη επί της Γιουβέντους, όμως το γκολ του Κιέζα οκτώ λεπτά πριν το τέλος (2-1), έδωσε σανίδα σωτηρίας στην «Μεγάλη Κυρία» που πνιγόταν στο «Ντραγκάο».

Οι δράκοι επέλεξαν να ξεκινήσουν το ματς με επιθετικό πρέσινγκ. Τόσο επιθετικό που έφτασε μέχρι τον Σέζνι και τους έφερε το πρώτο γκολ στο πρώτο λεπτό. Ο Ταρέμι πίεσε ψηλά τον Μπετανκούρ, εκείνος γύρισε άψυχα προς τον Πολωνό τερματοφύλακα και ο Ιρανός σέντερ-φορ με τάκλιν αυτοθυσίας πέτυχε το πρώτο γκολ στην καριέρα του στο Champions League (1’, 1-0).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Πόρτο άλλαξε αστραπιαία την μπάλα και 20 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα, ο Μαρεγκά πλάσαρε εύστοχα τον Σέζνι για το 2-0!
Από μπάσιμο του Ραμπιό, ο Κιέζα εκτέλεσε διαγώνια και οι Ιταλοί βρήκαν το γκολ (82’,2-1) που τους κράτησε ζωντανούς ενόψει της ρεβάνς του Τορίνο, που αναμένεται συγκλονιστική.