Προηγήθηκε μόλις μια φορά και νίκησε! Η μεγαλύτερη υπέρβαση του Άρη

Ο Άρης προηγήθηκε μία φορά στον προημιτελικό με τον ΠΑΟΚ και αυτή ήταν αρκετή για να του χαρίσει την πρόκριση στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το καλάθι δύο πόντων του Βασίλη Τολιόπουλο, που διαμόρφωσε το τελικό 76-74, 13,9’’ δεύτερα πριν το φινάλε της συγκλονιστικής αναμέτρησης ήταν το πρώτο προβάδισμα των κιτρινόμαυρων, που βρέθηκαν να χάνουν με διαφορές 16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και 15 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (έξι λεπτά πριν τη λήξη).

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και με βάση την εικόνα των κιτρινόμαυρων στα 30 με 35 λεπτά η νίκη συνιστά υπέρβαση, μία ακόμη για την ομάδα τη φετινή σεζόν.

Ο Άρης έχει κάνει κι άλλες ανατροπές, αλλά η χθεσινή έχει πολύ μεγαλύτερη, γιατί σημειώθηκε σ’ έναν νοκ άουτ αγώνα, σε ουδέτερη έδρα και σε ματς με πολλές ιδιαιτερότητες, επειδή ήταν το κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.