Προκριματικά Euro: H Ουγγαρία προκρίθηκε με γκολ στο 90+7′, «τριάρα» της Ισπανίας στην Κύπρο

Η Ουγγαρία με γκολ στο 90+7′ ισοφάρισε τη Βουλγαρία σε 2-2 και προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro 2024. Γκολ και ασίστ ο Κίριλ Ντεσπόντοφ. H «περασμένη» Ισπανία νίκησε την Κύπρο του σκόρερ Πηλέα στη Λεμεσό με 3-1.

Η Γεωργία, πιθανός αντίπαλος της Ελλάδας στον τελικό των πλέι οφ τον Μάρτιο, επιβεβαίωσε ότι χρήζει ιδιαίτερης προσοχής. Παρ’ ότι βαθμολογικά αδιάφορη, η παρέα του (δις σκόρερ) Κβίχα Κβαρατσχέλια διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη με αντίπαλο την Σκωτία, η οποία στο φινάλε πήρε ισόπαλο 2-2 (15’, 57’ Κβαρατσχέλια – 49’ ΜακΤόμινεϊ, 90’+3’ Σάνκλαντ) στην Τιφλίδα.

Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε σημαντικότατο προβάδισμα στην Ισπανία για να καπαρώσει την πρωτιά του πρώτου ομίλου, η οποία θα την φέρει και επικεφαλής στην κλήρωση της τελικής φάσης του Euro.

Με πολλά νέα πρόσωπα και χωρίς να φορτσάρει, η ομάδα του Λουίς Ντε λα Φουέντε νίκησε με 3-1 (75’ Πηλέας – 5’ Γιαμάλ, 22’ Ογιαρθάμπαλ, 28’ Χοσέλου) στην Λεμεσό την απογοητευμένη και απογοητευτική ουραγό Κύπρο, η οποία πλέον έχει την χειρότερη άμυνα των προκριματικών, ξεπερνώντας ακόμα και το… Σαν Μαρίνο (28 έναντι 26 γκολ παθητικό)!

6ος Όμιλος
Η Αυστρία πέρασε από την Εσθονία, επικράτησε 2-0 και πάτησε κορυφή! Οι Αυστριακοί ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο και αν οι Βέλγοι γκελάρουν στην τελευταία στροφή, τότε, θα πάρουν και την πρωτιά. Στο 25ο λεπτό ο Λάιμερ άνοιξε το σκορ και στο 39′ ο Λίνχαρτ διαμόρφωσε το 2-0.

Οι Αζέροι διέλυσαν με 3-0 τη Σουηδία εντός έδρας και πέτυχαν τη δεύτερή τους νίκη στον όμιλο. Στο δεκάλεπτο είχαν όλα σχεδόν τελειώσει, αφού στο 3ο λεπτό ο Μαχμούντοβ άνοιξε το σκορ και στο 6′ ο Νταντάσοβ σημείωσε το 2-0. Οι Αζέροι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 57′ έπειτα την αποβολή του Μουσταφαζάντα, όμως αυτό δεν τους εμπόδισε να πετύχουν και τρίτο γκολ, μιας και στο 89΄ο Μαχμούντοβ διαμόρφωσε το 3-0.

7ος Όμιλος
Η Ουγγαρία έγινε η 10η ομάδα που προκρίθηκε στην τελική φάση του Euro 2024. Οι Μαγυάροι με αυτογκόλ στο 90+7′ ισοφάρισαν σε 2-2 τη Βουλγαρία στη Σόφια και πήραν τον βαθμό που χρειαζόντουσαν για να περάσουν στη Γερμανία. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ με γκολ και ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορο γκολ, καθώς στο 10′ ο Σομποσλάι εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Άνταμς έκανε το 0-1 με κεφαλιά. Στο 24ο λεπτό ο Κίριλ Ντεσπόντοφ έστρωσε την μπάλα στον Ντέλεφ, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 77′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο αρχηγός των Βούλγαρων με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 2-1. Οι Ούγγροι βρήκαν το γκολ της πρόκρισης στην τελευταία φάση του ματς. Ο Σομποσλάι εκτέλεσε το φάουλ και ο Πετκόφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2.

Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες. Στο 37′ ο Άντοφ της Βουλγαρίας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 57′ είδε δεύτερη κάρτα ο Κερκέζ των Ούγγρων.

Βουλγαρία – Ουγγαρία 2-2
Βοσνία – Μαυροβούνιο 21:45