«Προσγείωσε» με πεντάρα την Μπόχουμ η Γκλάντμπαχ, στραβοπάτησε κόντρα στην Κολωνία η Στουτγκάρδη!

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 23η αγωνιστική της Bundesliga, με την αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου με τη Λειψία (19:30) να ολοκληρώνει το πρόγραμμα της ημέρας!

Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη νίκη της επί των πρωταθλητών, η Μπόχουμ… προσγειώθηκε απότομα στην έδρα της Γκλάντμπαχ, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 5-2.

Έχοντας πανηγυρίσει μόλις μία νίκη στα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια της και ούσα στα χαμηλά της βαθμολογίας, η Γκλάντμπαχ μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ στο 29′ με γκολ του Νγκουμού, ενώ μόλις έξι λεπτά αργότερα (35′), ο Βάιγκλ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ρέιτζ έκανε το 3-0 στο 72′, πριν ο Χόφμαν μειώσει για τους φιλοξενούμενους στο 75′. Ωστόσο, στο 78′ ο Σιεμπάτσο σκόραρε το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων, με τον Σλότερμπεκ να κάνει το 4-2 στο 88′ και με τον Χονοράτ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου της Γκλάντμπαχ.

Τέλος στο νικηφόρο σερί που «έτρεχε» εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η τρίτη της βαθμολογίας Στουργκάρδη, έβαλε η Κολωνία, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της. Ο Μίλοτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 53′, αλλά ο Μαρτέλ ισοφάρισε για το τελικό 1-1 στο 62′, χαρίζοντας στην ομάδα του έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί… χρυσάφι στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση, Ουνιόν και Χάιντενχαϊμ ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Βερολίνο, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 3ο κιόλας λεπτό με τον Ντοβεντάν, πριν οι Γκόζενς (44′) και Σάφερ (45’+2′) φέρουν τούμπα το ματς για την Ουνιόν, ενώ ο Μπέστε ισοφάρισε για το τελικό 2-2 στο 71′.

Τέλος, ισόπαλη (1-1) ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση της Βέρντερ Βρέμης με την Ντάρμσταντ. Η Βέρντερ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 8′ με αυτογκόλ του Ζίμερμαν, ο Γιούστμαν ισοφάρισε στο 33′, ενώ η Ντάρμσταντ είχε και δύο ακυρωθέντα γκολ στα τελευταία λεπτά (78′, 90’+7′), τα οποία δεν μέτρησαν μετά από εισήγηση των VAR.