Προσκυνήστε τον Α-Υ-Τ-Ο-Κ-Ρ-Α-Τ-Ο-Ρ-Α !!!!!!

Σήμερα γράφτηκε μια χρυσή σελίδα του μπασκετικού Άρη. Όχι, δεν κρίθηκε κάποιος τίτλος. Δεν πήρε λάβαρο. Με το 79-68 επί της ΑΕΚ όμως αποδείχθηκε πως στο μπάσκετ όταν πιστεύεις, ότι και να γίνει και με… οχτώ παίκτες απέναντί σου, κερδίζεις!

Ο Άρης ξεκίνησε με νευρικότητα τον αγώνα, η ΑΕΚ με 6/7 δίποντα και προηγήθηκεμ με 8-14 (6’) και 10-16 (7’). Ο Πάσαλιτς μείωσε σε 13-16 (8’) όντας ο πιο “ζεστός” παίκτης του Άρη, η ΑΕΚ όμως ξέφυγε με 16-24 όταν στο τελευταίο λεπτό δόθηκαν αντιαθλητικό στον Πάσαλιτς, τεχνική ποινή στον Μενσά Μπονσού από μια συμπλοκή μετά από φάουλ του Νέιμικ στον Σάκοτα. Οι διαιτητές είχαν χάσει τον έλεγχο του αγώνα, ο Πάσαλιτς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 19-24, που ήταν σκορ δεκαλέπτου και κάπου εκεί ξεκίνησε το… σόου του Γκόντα που θέλησε να γίνει πρωταγωνιστής μαζί με Μάνο και Ταβουλαρέα και αποχώρησαν από το γήπεδο επειδή άκουγαν τις διαμαρτυρίες των οπαδών του Άρη.

Με καθυστέρηση 15 λεπτών ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, στην οποία οι κίτρινοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, με σωστές αλληλοκαλύψεις και επιθετικά βρήκαν λύσεις από Βεζένκοφ και Τσιάρα. Το 23-28 στο 13’ έγινε 28-28 στο 15’, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 28-31 (16’) και 32-34 (18’), όμως ο Άρης με Χαρίση και Πάσαλιτς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 38-36!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μαγικό για τον Άρη. Ο Μάνος και ο Ταβουλαρέας έκαναν ότι μπορούσαν για να κρατήσουν την ΑΕΚ στο παιχνίδι, αλλά ο Μούρτος, ο Σίμτσακ, ο Χαρίσης, ο Βεζένκοφ, ο Τόμας και τα άλλα παιδιά είπαν ένα μεγάλο ΟΧΙ!

Ο Τόμας σεληνιασμένος έκανε τον Άρη… υπερηχητικό! Ο Άρης στο 25’ προηγήθηκε με 51-41, η ΑΕΚ μείωσε σε 57-50 (29’), όμως ακολούθησε ένα εκπληκτικό σερί 16-0 έως το 35’ διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι σφυροκόπησαν την ΑΕΚ. Προηγήθηκαν με 73-50 και από εκεί και πέρα στήθηκε ένα υπέροχο πάρτι… Οι διαιτητές κράτησαν την ΑΕΚ χωρίς φάουλ για ένα 8 λεπτά, αλλά ήταν αργά… Ο νόμος του Παλέ είχε επιβληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-36, 63-50, 79-68.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2/2β., 2/2δπ., 2/5τρ., 4ασ.), Τσιάρας 4 (2ρ.), Ριντ 13 (1/2β., 6/7δπ.), Τόμας 7 (2/4δπ., 1/4τρ., 6ρ., 10ασ., 3κλ.), Χαρίσης 8 (9ρ.), Βεζένκοφ 15 (1/1β., 4/7δπ., 2/4τρ., 5ρ., 3κλ.), Νέιμικ 2 (5ρ.), Μούρτος 12 (1/3β., 4/6δπ., 1/2τρ., 2ρ., 3ασ.), Σίμτσακ 6 (5ρ., 2ασ., 3κλ.).

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 16 (2), Παπαντωντίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης, Σαρικόπουλος 3, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 2, Μενσά Μπονσού 8, Ίνγκλις 4.