Προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά ηττήθηκαν τελικά οι «κίτρινες» με 56-65 από τον Ιπποκράτη

Με το… αριστερό ξεκίνησα τα κορίτσια του Άρη ELGEK, που γνώρισαν την ήττα στη Μίκρα από τον Ιπποκράτη Κω με 56-65, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι παίκτριες του Ιπποκράτη πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-8), με τις «κίτρινες» να ισοφαρίζουν σε 10-10 με βολή της Κατωπόδη και τις φιλοξενούμενες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενες με 12-15.

Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το σκορ μέχρι το 12΄. Από εκεί και μετά, οι νεοφώτιστες «έχτισαν» μια διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων, με τις γηπεδούχες να κάνουν στο τέλος ένα σερί 5-0 και να μειώνουν σε 21-23 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ούτε στην επανάληψη, όμως, τα κορίτσια του Άρη ELGEK ξεκίνησαν καλά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλός τους και προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιο αριθμό πόντων (+11, 23-34 με γκολ φάουλ της Ρασίντ στο 24΄). Οι «κίτρινες» απάντησαν με τις Σταμπουλίδου και Κυλαζίδου, μειώνοντας σε 29-36, όμως, ένα εκ νέου ξέσπασμα των φιλοξενούμενων έφερε τη διαφορά στο +13 (35-48) στο 29΄.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικιές, κάνοντας μια αντεπίθεση διαρκείας, μείωσαν στους τρεις πόντους (51-54 με γκολ-φάουλ της Όλιβερ), όμως, οι αντίπαλες προηγήθηκαν στη συνέχεια με 54-62. Ο Μασλαρινός πήρε τάιμ-άουτ, οι «κίτρινες» μείωσαν με την Κατωπόδη σε 56-62, όμως, οι παίκτριες του Ιπποκράτη ήταν αυτές που έφυγαν με τη νίκη με 56-65.

Δεκάλεπτα: 12-15, 21-23, 38-48, 56-65

Διαιτητές: Ντούρας-Παπαγερίδης

Άρης ELGEK (Μασλαρινός)(12/21β.,  19/47δ., 2/10τρ., 31ρ., 6ασ., 15λ., 2κλ., 5ταπ.) : Κυλαζίδου 6(1), Σολωμού, Χατζάκου 8(1), Ολιβερ 17(11ρ.), Κατωπόδη 11, Πολύχρου, Τράντα 2, Μούλη 8, Κωτούλα, Σταμπουλίδου  4.

Ιπποράτης Κω (Καπλανίδης)(8/10β., 27/61δ., 1/4τρ.,  37ρ., 10ασ., 11λ., 7κλ.) : Χελιώτη 13, Ρασιντ 26(9/11δ., 1/2τρ., 9ρ., 1.008 τέντεξ), Πατμίου, Κεχαγιά 14, Σπίνου, Σαράγια, Δρεττάκη 2, Ισκίογλου 6, Κουφογιάννη 4.