Προϊστορία: Για το πέμπτο διπλό και ένα νέο ξεκίνημα! (video)

Ο Άρης ρίχνεται σήμερα στη μάχη του ΟΑΚΑ, αντιμετωπίζοντας τον Παναθηναϊκό και η ομάδα των Πασιαλή – Μπουγιουκλή, φιλοδοξεί να κερδίσει εκεί για πέμπτη φορά στην ιστορία της, στην 52η αναμέτρησή της σαν φιλοξενούμενη απέναντι στο «τριφύλλι».

Σε ένα από τα κατεξοχήν ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Άρης τελευταία φορά που κέρδισε εκτός έδρας τους «πράσινους» (στον πρώτο γύρο θριάμβευσε στο Χαριλάου), ήταν τη σεζόν 2006 – 2007, με σκόρερ τον Βραζιλιάνο Νασιμέντο Μπέλεμ στο 89ο λεπτό με μαγική συνολική προσπάθεια και εξαιρετική εκτέλεση και προπονητή τον Κίκε Ερνάντεθ.

Τελευταία φορά που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ΟΑΚΑ, ήταν πέρυσι Πρωταπριλιά, όταν οι «κίτρινοι» έχασαν 1-0, με τέρμα του Ρούντολφ Σκάτσελ και ουσιαστικά παρέδωσαν… πνεύμα, όσον αφορά τη μάχη της εισόδου στα πλέι οφ, χάνοντας σε ένα παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών, όπου η αντίπαλη ομάδα έπαιζε με δέκα παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο, λόγω αποβολής του Νίκου Σπυρόπουλου.

Στα 52 παιχνίδια λοιπόν που έχουν προηγηθεί οι κίτρινοι μετρούν 4 νίκες, 38 ήττες και 8 ισοπαλίες, δείγμα της δυσμενέστατης παράδοσης που επικρατεί για την ομάδα.