Πρωταγωνιστής ο Λάμπρου στη νίκη της Εξέλσιορ

Με τον Λάζαρο Λάμπρου να πετάει… φωτιές στην επίθεση σημειώνοντας δύο γκολ (5 τέρματα και 5 ασίστ φέτος), η Εξέλσιορ συνέτριψε τη Φόλενταμ με 4-0 στο ντέρμπι της «ουράς» στην ολλανδική Eredivisie με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 30ής αγωνιστικής κι επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 μήνες και συνολικά 11 αγώνες χωρίς τρίποντο (2 ισοπαλίες, 9 ήττες).

Αποτέλεσμα που έδωσε στην ομάδα του Ρότερνταμ την ευκαιρία να ανέβει μετά από καιρό πάνω απ’ την επικίδυνη ζώνη, περιμένοντας πλέον το αποτέλεσμα της Βααλβάικ το Σαββατο (13/4) στην έδρα της Άλκμααρ για να δει, αν θα μείνει πάνω απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας.

Η Εξέλσιορ «χτύπησε» δις στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τα γκολ των Ντουιβεστάιν (41′) και Λάμπρου (43′). Ένα αντίστοιχο «ξέσπασμα» στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, έφερε άλλα δύο γκολ για τους γηπεδούχους από τους Πάροτ (55′) και Λάμπρου (67′), σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη της Εξέλσιορ.