Πρωταγωνιστής ο Παγέτ στη νίκη της Μαρσέιγ κόντρα στην Ρεμς

Ο Ντμιτρί Παγέτ πήρε από το χέρι τη Μαρσέιγ και την οδήγησε στην νίκη επί της Ρεμς με 3-1 στο “Ογκίστ Ντελόν” για την 34η αγωνιστική της Ligue 1. Με το τρίποντο οι Μασσαλοί πέρασαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας Λανς και Ρεν στη μάχη του Europa League.

Στο 38′ ο Μπουμπακάρ Καμαρά ετοιμαζόταν να φύγει τραυματίας απ’ το γήπεδο και ο Ναταναέλ Εμπουκού βρήκε την ευκαιρία να γράψει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και πρώτα με τον Παγέτ ισοφάρισαν σε 1-1 και στις καθυστερήσεις με τον Αρκάντιους Μίλικ έκαναν την ανατροπή. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Παγέτ που έφτασε τις 100 ασίστ στην κατηγορία στο 76ο λεπτό.

ΡΕΜΣ: Ράικοβιτς, Ντουκουρέ, Φας, Αμπντελχαμίντ, Φόκετ, Κασαμά, Ντια (87′ Ντραμέ), Λοπί (74′ Μάρεσιτς), Σαβαλερέν (87′ Κουτέσα), Εμπουκού (74′ Ζενελί), Τουρέ (64′ Σίρχαουζ).

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Μπαλέρντι, Γκονθάλεθ, Περέν (75′ Ενρίκε), Λιρόλα, Τοβέν, Καμαρά (40′ Ρονζιέ), Γκέιγ, Ναγκατόμο, Παγέτ, Μίλικ.