Πρωταθλήτριες Ελλάδας οι κορασίδες του Άρη!

Τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας κατέκτησαν οι κορασίδες του Άρη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Καλαμπάκα! Οι κίτρινες επικράτησαν πριν από λίγο του Παναθηναϊκού με 53-51 μετά από έναν δραματικό αγώνα που είχε τον χαρακτήρα “τελικού”.

Οι παίκτριες του Τάσου Τζιότζιου ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, βρέθηκαν να χάνουν δυο φορές με διαφορά δέκα πόντων (30-20 και 38-28) αλλά έκαναν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Προηγήθηκαν με 53-49 στο τελευταίο λεπτό. Οι πράσινες μείωσαν σε 53-51, 25” πριν τη λήξη. Οι παίκτριες του Άρη έκαναν λάθος στα 12” πριν το τέλος αλλά ο Παναθηναϊκός αστόχησε στην τελευταία επίθεση του ματς με αποτέλεσμα οι κίτρινες να στεφθούν πρωταθλήτριες Ελλάδας!

Για τις νικήτριες πολύ καλή απόδοση είχαν οι αδελφές Τσινέκε και η Γιαννουσίου. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Φάρου και Παπαγεωργοπούλου.

Δεκάλεπτα: 14-14, 30-22, 43-38, 51-53

Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κασδαγλή, Τσινάσα 3, Στούπα, Φρίμα 7(1), Φάρου 23(2), Παπαγεωργοπούλου 12(2), Σελούλη, Πράπα 6.
ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Σικαλίδου 3(1), Τσινέκε Κ. 9, Τσινέκε Ε. 18(2), Βαντσιούρη 6, Θώμογλου 6, Γιαννουσίου 11, Χριστάκογλου, Μπουντούκα.

πηγή φωτο: tsiotras.blogspot.gr