Πρωταθλητής Ιταλίας ο Μπράουν με τη Σιένα

Η δυναστεία της Σιένα στο ιταλικό μπάσκετ συνεχίζεται. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπόμπι Μπράουν, νίκησε άνετα εκτός έδρας με 79-63 τη Ρόμα, στον πέμπτο τελικό των πλέι οφ της ιταλικής λίγκας και με 4-1 νίκες κατέκτησε τον έβδομο συνεχόμενο τίτλο της και όγδοο συνολικά!

Το φετινό επίτευγμα αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία αν σκεφτεί κανείς ότι η ομάδα της Τοσκάνης είχε μειονέκτημα έδρας και «έσπασε» δύο φορές την έδρα της αντιπάλου της.

Ο πέμπτος τελικός ήταν ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε ισόπαλο 33-33. Τα πάντα, όμως, κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και βρέθηκαν στο +13 (60-47) στο 30ό λεπτό. Η συνέχεια αποδείχθηκε τυπική διαδικασία για την άνετη επικράτηση.

Ο Μπράουν με 18 πόντους, ο Μος με 11 και ο Τζένινγκ με 10 οδήγησαν επιθετικά τους πρωταθλητές. Για τους γηπεδούχους, ο Γκάνι Λαβάλ είχε 20 πόντους και ο Λουίτζι Ντατόμε 15.