Πρωταθλητής Σκωτίας ο Λουίς Πάλμα! Επιβλητική νίκη (0-5) της Σέλτικ (photo)

Τα «σκήπτρα» της πρωταθλήτριας Σκωτίας για τρίτη διαδοχική σεζόν διατήρησε η Σέλτικ!

Το βράδυ της Τετάρτης (15/05), οι «κέλτες» πέρασαν με το επιβλητικό 5-0 από την έδρα της Κιλμάρνοκ, κατακτώντας και μαθηματικά τον τίτλο της Premiership μία στροφή πριν το φινάλε! Ο Λουίς Πάλμα που μπήκε στο 62′ του αγώνα πανηγύρισε στην πρώτη του χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή!

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, η ομάδα του Μπρένταν Ρόντζερς είχε στήσει «πάρτι» τίτλου, κλείνοντας το πρώτο 45λεπτο μπροστά με σκορ 3-0 χάρη στα τέρματα των Ίντα (5′), Μαέντα (12′) και Φόρεστ (35′), για να έρθει στο δεύτερο μέρος ο Ο’Ρέιλι και με δύο «χτυπήματα» να διαμορφώσει το τελικό σκορ!

Κάπως έτσι, η Σέλτικ έφτασαν τα 54 πρωταθλήματα Σκωτίας, πλησιάζοντας σε απόσταση… αναπνοής την πολυνίκη του θεσμού, Ρέιντζερς που έχει 55!