Πρόκληση για τον Άρη κόντρα στον Ολυμπιακό – Την τελευταία στιγμή για Τολιόπουλο, Καββαδά (19:15 – PRESSARIS LIVE)

Πρόκληση για τον Άρη να “χτίσει”… χαρακτήρα κόντρα στον Ολυμπιακό είναι το σημερινό παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο.

Οι κιτρινόμαυροι υποδέχονται στις 19:15 (PRESSARIS LIVE) την ομάδα του Πειραιά, έχοντας δυο σημαντικά προβλήματα.  Ο Βασίλης Τολιόπουλος (ενοχλήσεις στον δικέφαλο) και ο Βασίλης Καββαδάς (υποτροπή στο διάστρεμμα) ακολούθησαν χθες ατομικό πρόγραμμα και θεωρείται δύσκολο να δώσουν το «παρών» στο σημερινό αγώνα, αν και η οριστική απόφαση θα ληφθεί πριν από το τζάμπολ.

«Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Γνωρίζουμε τον ρυθμό που έχει ο Ολυμπιακός αυτήν τη στιγμή και την αυτοπεποίθηση με την οποία αγωνίζεται. Από την άλλη, τέτοια παιχνίδια χτίζουν χαρακτήρα για μας, προσπαθώντας για το καλύτερο και θέλοντας να βγάλουμε στον αγώνα ό,τι δουλέψαμε αυτές τις επτά μέρες προπονήσεων” σχολίασε σχετικά ο άμεσος συνεργάτης του Γιάννη Καστρίτη στην τεχνική ηγεσία του Άρη, Σωτήρης Καραποστόλου.

Το σημερινό θα είναι το 139ο παιχνίδι μεταξύ του Άρη και του Ολυμπιακού από την περίοδο 1963-64 όταν άρχισε να γράφεται η ιστορία της Α’ Εθνικής. Ο Ολυμπιακός έχει ένα σημαντικό πλέον προβάδισμα στο σύνολο αυτών των αγώνων, ενώ τείνει να ανοίξει την «ψαλίδα» και ειδικότερα στα ματς της Θεσσαλονίκης…

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
2021-22: Άρης – Ολυμπιακός 76-87 (Ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 35 για τον Άρη).

Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός μετράει επτά συνεχόμενες νίκες στο «Παλέ» απέναντι στον Άρη. Η τελευταία νίκη των «κιτρινόμαυρων» ήταν εκείνη που σημείωσαν για τα ημιτελικά των πλέι οφ του 2015, όταν επικράτησαν με 84-74. Σε εκείνο το παιχνίδι είχαν κορυφαίο τον νυν παίκτη του Ολυμπιακού Σάσα Βεζένκοφ που είχε 28 πόντους.

Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το Nick Galis Hall στις 13 τελευταίες επισκέψεις του σε αυτό για την κανονική περίοδο. Η τελευταία, εντός έδρας επικράτηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε αυτή τη φάση του Πρωταθλήματος ήταν για την περίοδο 2006-07. Τότε ο Τζερεμάια Μάσεϊ (21) και ο Τερέλ Καστλ (20) τον είχαν οδηγήσει στο υπέρ του 70-59 ενώ για τον Ολυμπιακό ο Άντρια Ζίζιτς είχε 12 και ο Σκούνι Πεν 11 πόντους.

Ήταν η σεζόν στην οποία ο Άρης «σκούπισε» τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο αφού τότε είχε σημειώσει και την τελευταία από τις τέσσερις, στα χρόνια της Basket League, εκτός έδρας νίκες του. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως είχαν πάρει «εκδίκηση» με την πρόκριση τους στους τελικούς μέσα από μια σειρά πέντε αγώνων στα ημιτελικά με τον Άρη και με νίκη στο Αλεξάνδρειο στον τελευταίο από αυτούς.