Πρόκριση έστω και δύσκολα για τον Τσιτσιπά – Έφτασε στις 200 νίκες

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά αυτός ήταν που πανηγύρισε στο τέλος. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Λάζλο Τζέρε επικράτησε 2-0 σετ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση, στους 16, του τουρνουά του Ακαπούλκο.

Και στα δύο σετ κρίθηκαν τα πάντα στο tie break. Στο πρώτο σετ (7-6(7)) ο Στέφανος, έσωσε πρώτα τρία set point του Τζέρε και πήρε το σετ στο τέλος. Αντίστοιχα, στο δεύτερο σετ (7-6(4)) έφτασε το ματς στο tie break έχοντας κάνει αλλά και δεχθεί προηγουμένως ένα break.

Με τη νίκη αυτή, η οποιά ήταν η 200η στην καριέρα του, σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε διάρκεια 2 ώρες και 13 λεπτά πέρασε στους 16 και περιμένει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση εκεί που θα είναι ένας εκ των Σονέγκο ή Γουλφ.