Χωρίς κατηγορία

Πρόκριση “θρίλερ” για Κουόπιο στην παράταση! Με τους Φινλανδούς αν προκριθεί ο Άρης

Η Κουόπιο πήρε μια πρόκριση θρίλερ στην Ουκρανία κόντρα στην Βόρσκλα Πολτάβα και περιμένει τον αντίπαλό της από την αναμέτρηση του “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Πολτάβα οδηγήθηκε στην παράταση αφού και το δεύτερο ματς έληξε ισόπαλο 2-2.

Μάλιστα η Κουόπιο “έκλεψε” μέσα από την χέρια των Ουκρανών την πρόκριση σημειώνοντας γκολ στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας.

Το γκολ στο 110′ της παράτασης έδωσε την πρόκριση στους Φιλανδούς, εκεί όπου προσμένει να βρεθεί ο Άρης σε περίπτωση που πετύχει την μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Αστάνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Τιλ (48’) και τον Σκλίαρ (55’), ωστόσο η Κουόπιο αντέδρασε και επανήλθε (49’ Σέμπαν, 93’ Νισίλα) στέλνοντας το ματς στο έξτρα ημίωρο (2-2).

Στην παράταση, η ομάδα του Βαλακάρι εκμεταλλεύτηκε δεόντως το αριθμητικό αβαντάζ που απέκτησε στο 95’ λόγω αποβολής του Κουσνιρένκο και με τέρμα του Ρανγκέλ στο 111’, έφτασε στο διπλό (2-3) και την πρόκριση.