Πρόκριση με… καρύδια και ταπίδια!

Ο Άρης χρειάστηκε το άστοχο τρίποντο του Μπουτερλεβίτσιους στο τελευταίο δευτερόλεπτο και τις ηγετικές ικανότητες του Τζέιμς, σε συνδυασμό με τα κοψίματα του Μάλντροου, για να κερδίσε τελικά την Ρουντούπις με 96-86 στην παράταση και να πάρει τη νίκη που του έδωσε το εισιτήριο για τους 16 του Γιούροκαπ.

Δείτε εδώ τη live κάλυψη του αγώνα, έτσι όπως τον περιέγραψε το PRESSARIS λεπτό προς λεπτό

Λίγο το άγχος από την κρισιμότητα του αγώνα, λίγο η πίεση που έφερε το γεμάτο γήπεδο για πρώτη φορά, έφεραν νευρικότητα στους παίκτες του Άρη, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε η Ρουντούπις. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 10-9 (4′) και 14-11 (5′), παίζοντας άμυνα ζώνη με προσαρμογές. Ο Άρης βρήκε τον τρόπο με τον Ταπούτο και τον Ντέιβις να πάρει ανάσες επιθετικά. Το δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο (20-20), όμως η Ρουντούπις με κορυφαίο τον Σαλένγκα μπόρεσε να προηγηθεί με 30-23 (15′). Ο Αλεξανδρής πήρε τάιμ άουτ, χαμήλωσε το σχήμα του, παίζοντας με Ταπούτο, Μάλντροου στη ρακέτα και ο ρυθμός άλλαξε. Οι κίτρινοι έκαναν σερί 14-0 με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα (8/16 στο πρώτο μέρος) των Τσαλδάρη, Ντέιβις και Ταπούτο και προηγήθηκαν με 37-30 (18′), πριν κλείσουν το ημίχρονο στο 42-36.

Οι κίτρινοι με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 59-49 (26′) και 63-52 (29′), όμως η Ρουντούπις αντέδρασε άμεσα με τον Ουρμπούτις. Μείωσε σε 65-60 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και σιγά σιγά ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 74-74.

Ο Τζέιμς έδωσε προβάδισμα με 76-74, όμως στα 40” ο Σαλένγκα ευστόχησε σε τρίποντο (76-77) και ο Τσαλδάρης έκανε φάουλ στον Μπουτερλεβίτσιους, ο οποίος με 1/2 βολές έγραψε το 76-78. Ο Τσαλδάρης στς 35” ήταν άστοχος, όμως και η Ρουντούπις αστόχησε στην προτελευταία της επίθεση. Στα 5,7” ο Ντέιβις με κάρφωμα ισοφάρισε σε 78-78 και ο Μπουτερλεβίτσιους αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Στην παράταση ο Άρης ήταν καταιγιστικός. Ο Τζέιμς σκόραρε, ο Μάλντροου έκοβε και το τελικό 96-86 διαμορφώθηκε απόλυτα φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 65-60, 78-78, 96-86.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής, Κερούς 13 (8ρ.), Ταπούτος 18 (11ρ., 4ασ.), Τζέιμς 22 (5/8β., 7/10δπ., 1/6τρ., 4ρ., 4ασ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 19 (2/2β., 4/4δπ., 3/4τρ.), Κρούσιτς, Μπόγρης 2, Μάλντροου 7 (8ρ., 4κοψ.), Τσαλδάρης 13 (3ρ.), Βεργίνης 2, Δήμας.

ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ: Βισκόντας 8 (1), Γιουσκεβίτσιους 10 (6ρ.), Ζελιόνις 4, Όρελικ 6, Καντζιούλις 12 (2), Μπουτερλεβίτσιους 10 (2), Σαλένγκα 14 (2), Σίνιτσα 2, Ουρμπούτις 20 (1), Ιβανάουσκας.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!