Πρόκριση στα προημιτελικά για την Ντόρτμουντ (2-0) επί της Αϊντχόφεν

Τα γκολ των Σάντσο και Ρόις ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στην Μπορούσια Ντόρτμουντ που επικράτησε με 2-0 της Αϊντχόφεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League!

Ο 23χρονος Άγγλος επιθετικός με συρτό σουτ στο ξεκίνημα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, για να χάσει απίστευτη ευκαιρία ο Λουκ Ντε Γιονγκ στο 90΄+4 για να ισοφαρίσει για την PSV και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα.

Ακριβώς ένα λεπτό μετά ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, ο οποίος το ερχόμενο καλοκαίρι είναι πολύ πιθανό ν΄ αποχωρήσει από το σύλλογο, «κλείδωσε» την πρόκριση για την ομάδα με πλασέ.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ.

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσκάλι, Ντεστ, Τιλ (46΄Λοσάνο), Μάουρο Ζούνιορ (86΄Μπαμπάντι), Φίρμαν (82΄Πεπί), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ