ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πρώτη ήττα για Μπαρτσελόνα και Βεζένκοφ στην Ισπανία

Η Εστουδιάντες εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη σωστών αποφάσεων της Μπαρτσελόνα στο τελευταίο τρίλεπτο και έφτασε στη νίκη με 80-70.

Η Μπαρτσελόνα υπέστη την πρώτη ήττα της στην ACB, αφού η Εστουδιάντες εκμεταλλεύτηκε την έδρας της για το 80-70.

Η Εστουδιάντες κατάφερε να προηγηθεί με 16-11 στο 10′, όμως ένα επιμέρους 20-34 των Καταλανών στο δεύτερο δεκάλεπτο έγραψε το 36-45.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το ματς ντέρμπι στο τέλος, μειώνοντας σε 65-66 στο 35′. Η ομάδα που αγωνίζεται στο Τσάμπιονς Λιγκ κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της στο τελευταίο τρίλεπτο και τελικά να φτάσει στο τελικό.

Για τους νικητές ο Λάντεσμπεργκ είχε 27 πόντους, ενώ ο Ερτέλ έβαλε 17 για τους ηττημένους. O Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε 16 λεπτά και είχε 8 πόντους.