Πρώτη ήττα για τους έφηβους

Την ήττα εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ γνώρισαν οι έφηβοι του Άρη με σκορ 73-66. Οι κίτρινοι μπήκαν νωθροί στο παρκέ και βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ. Ο Άρης κρατάει την τύχη στα χέρια του και πλέον για να μην χάσει την πρώτη θέση του ομίλου θα πρέπει να κερδίσει τον Μαντουλίδη στην έδρα του.

Σε ότι αφορά τον αγώνα, μετά το πρώτο πολύ άσχημο ημίχρονο, δεν άλλαξε κάτι εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο (63-45). Οι παίκτες του Νίκου Δημητρίου προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ δεν τα κατάφεραν και στο τέταρτο δεκάλεπτο αρκέστηκαν στο να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους και να γνωρίσουν τελικά την ήττα με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-18,41-22, 63-45, 73-66.

ΠΑΟΚ: Ντομόπουλος, Κωνσταντινέλης, Τσεσμετζής, Κάτζιας 4, Τσαπουρνάς 5, Αμπαράς 16(3), Λιάπης 12(1), Μαλούνας 11, Κουτσιομήτρος 6, Βαρυτιμιάδης 17, Μπανιώτης 2.

ΑΡΗΣ: Βεζένκοφ 21(1), Βασιλειάδης 20, Μποχωρίδης 8, Γερομιχαλός Δ. 6(2), Γερομιχαλός Π. 2, Κελεσίδης, Ντερβίση, Γράβας 8, Φλιάτης, Καρανώτας.